Skip to content

رئول

رئول درمان کم خونی

کم خونی به وضعیتی اطلاق می شود که در ان تعداد گلوبول های قرمز و یا میزان هموگلوبین  پایین تر از حد نرمال امده است شایع ترین نوع کم خونی ناشی از فقر آهن می باشد. کم خونی فقر آهن به تدریج و در ادامه کمبود دریافت، جذب یا افزایش دفع آهن و کاهش ذخیره آهن بدن (Ferritin) ایجاد می‌شود.

رئول درمان کم خونی

کم خونی به وضعیتی اطلاق می شود که در ان تعداد گلوبول های قرمز و یا میزان هموگلوبین  پایین تر از حد نرمال امده است شایع ترین نوع کم خونی ناشی از فقر آهن می باشد. کم خونی فقر آهن به تدریج و در ادامه کمبود دریافت، جذب یا افزایش دفع آهن و کاهش ذخیره آهن بدن (Ferritin) ایجاد می‌شود.

این بیماری علل متفاوتی دارد که کمبود تغذیه‌ ای آهن (کمبود دریافت) از مهم‌ترین آن‌ ها است. همچنین برخی بیماری‌های مرتبط با دستگاه گوارش مانند سلیاک و کمبود اسید معده نیز موجب کاهش جذب آهن می‌شوند.

دفع یا از دست دادن آهن به دلایل مختلف مانند عادت ماهیانه، خونریزی (در سوانح یا به طور مداوم مانند وجود خون مخفی در مدفوع) نیز از دلایل مهم کمبود آهن محسوب می‌شود. کمبود دریافت و افزایش دفع آهن دو دلیل مهم کمبود آهن در بین زنان می‌باشد.

نیاز بالای زنان و دختران به آهن برای خون سازی، همراه با دریافت کم آهن از غذاها به دنبال محدودیت دریافت منابع خوب آهن مانند گوشت‌ها، زمینه کم خونی فقر آهن را فراهم می‌کنند.

خونریزی‌های شدید در دوره عادت ماهیانه وضعیت آهن بدن را بدتر کرده و به مرور کم خونی فقر آهن ایجاد می‌شود.

 

درمان کم خونی فقر آهن

چنانچه کم خونی فقر آهن تشخیص داده شود، درمان آن به دو روش زیر انجام می‌شود.

مداخلات دارویی و پزشکی

که بر اساس دلیل ایجاد کننده کم خونی، راهکار های متفاوتی به کار گرفته می‌ شود که مکمل یاری خوراکی آهن، تزریق وریدی آهن، استفاده از داروهای هورمونی، برطرف کننده مشکلات گوارشی، جلوگیری کننده از خونریزی‌های شدید در دوران عادت ماهیانه و… از جمله این راه کارهاست.

مداخلات تغذیه‌ای و رژیم درمانی

که بر اساس دلیل ایجاد کننده کم خونی، راهکارهای متفاوتی به کار گرفته می‌شود که مکمل یاری خوراکی آهن، تزریق وریدی آهن، استفاده از داروهای هورمونی، برطرف کننده مشکلات گوارشی، جلوگیری کننده از خونریزی‌های شدید در دوران عادت ماهیانه و… از جمله این راه کارهاست.

منابع غذایی غنی از آهن

 • انواع گوشت‌ ها اعم از قرمز یا سفید و همچنین احشاء داخلی بدن دام‌ها مانند جگر، دل، قلوه و…
 • میوه‌ های خشک
 • حبوبات به ویژه انواع لوبیا
 • مغزها مانند گردو، فندق، پسته و …
 • سبزیجات دارای برگ سبز تیره مانند برگ چغندر، جعفری، بروکلی و…
 • نان‌های تهیه شده از آرد غنی شده با آهن (امروزه بیشتر آردهای مصرفی برای تولید نان در ایران، غنی شده هستند)

در بعضی موارد که امکان مصرف مکرر مواد غذایی منبع آهن وجود ندارد، مصرف مکمل آهن برای پیشگیری از ایجاد این بیماری توصیه می‌شود. هر چند که تشخیص نیاز به مکمل آهن برعهده پزشک یا متخصص تغذیه خواهد بود.

همچنین بررسی میزان خون دفع شده در زمان عادت ماهیانه و رفع مشکلات احتمالی ایجاد کننده آن، گام مهم بعدی است.

توصیه‌هایی جهت پیشگیری و درمان کم خونی فقر آهن

 • در کنار غذاهای منبع آهن، از منابع ویتامین C مانند مرکبات، فلفل دلمه‌ ای، گوجه فرنگی، انواع کلم و… استفاده کنید.
 • مصرف غذا های حیوانی در کنار غذا های گیاهی باعث افزایش جذب آهن موجود در گیاهان می‌شود.
 • مصرف چای، قهوه و نوشیدنی‌ های کافئین دار مانند نوشابه‌ ها و همچنین لبنیات را تا یک ساعت بعد از غذا به تعویق بیندازید.
 • مکمل آهن را همراه با آب مرکبات مانند آب پرتقال مصرف کنید و یک ساعت قبل و دو ساعت بعد از آن از مصرف لبنیات و چای خودداری نمایید.
 • ساخته شدن گلبول‌های قرمز جدید علاوه بر آهن، به مواد دیگری مانند اسید فولیک و ویتامین B12 نیاز دارد. اسید فولیک بیشتر در میوه‌ها و سبزیجات تازه و B12 در گوشت‌ها و غذاهای حیوانی وجود دارد. بنابراین در رژیم غذایی خود مصرف منابع این ۲ ویتامین را در نظر بگیرید.

عملکرد منحصر بفرد

 • محصول Reol یک آهن اختصاصی  و ساخته شده بر اساس مهندسی مولکولی توسط شرکت Alltone انگلیس است. از مهمترین ویژگی های منحصر بفرد  این اهن آن است که  این اهن بالاترین فراهم زیستی را داشته و همچنین کمترین میزان عارضه جانبی ، ناشی از مصرف اهن در این محصول دیده می شود. دز مسمومیت با این اهن در مقایسه با مکمل های اهن دیگر به مراتب  با لاتر است. از اینرو یکی از ایمن ترین مکمل های اهن خصوصا جهت استفاده در خانم های باردار است. از فواید دیگر این مکمل آهن این است که مریض به هیچ وجه  طعم فلزی آهن را در دهان خود احساس  نمی کند و علاوه بر این  بیمار با دز مصرف روزانه کمتر نسبت به سایر مکمل ها میزان  اهن مورد نیاز بدن او به راحتی تامین  می شود. این مکمل اهن میزان تداخل کمتری با مواد غذایی دارد و میزان آهنی که از این مکمل جذب بدن می شود به مراتب از آهن های دیگر بالا تر است. Reol تنها مکمل آهنی است که کلیه مواد تشکیل دهنده ان  توسط GRAS تایید شده است.

رئول را از کجا تهیه کنیم؟

داروکده