Skip to content

قطره AnD

با کیفیت ترین و ایمن ترین قطره های ویتامین A D

مشکلات تغذیه ای در کشورهای در حال توسعه است.بر اساس برآوردهایWHO ، بین حدود ۳ میلیون کودک زیر ۵ سال از علائم بالینی کمبود ویتامین A (گزروفتالمی یا خشکی چشم) رنج می برندو ۲۵۱ میلیون کودک دچار کمبود این ویتامین بصورت تحت بالینی (Subclinical) متوسط تا شدید هستند.

قطره AnD (آ+د)

کمبود ویتامین A یکی از بارزترین مشکلات تغذیه ای در کشورهای در حال توسعه است.بر اساس برآوردهایWHO ، بین حدود ۳ میلیون کودک زیر ۵ سال از علائم بالینی کمبود ویتامین A (گزروفتالمی یا خشکی چشم) رنج می برند و ۲۵۱ میلیون کودک دچار کمبود این ویتامین بصورت تحت بالینی (Subclinical) متوسط تا شدید هستند . هر سال ۵۰۰ هزار کودک زیر ۵ سال به دلیل کمبود ویتامین A در معرض خطر نابینائی قرار دارد.

 سوال مهم این است که آیا کمبود ویتامین دی در بدن خطرناک می باشد؟ عوارض یا علائم کمبود ویتامین دی کدامند؟ اینها سوالاتی هستند که این روزها ذهن هر پدر و مادری را به خود مشغول می کند. این ویتامین برای سلامتی استخوان ها و ماهیچه ها ضروری هستند. همچنین نمی توان غافل شد که ویتامین دی به بدن کمک می کند، کلسیم و فسفات را که برای داشتن استخوان های سالم و قوی لازم است از مواد غذایی جذب کند.

 نکته مهم آن است که فقط برخی از غذاها به طور طبیعی این ویتامین را دارند. (بعضی از ماهی ها) جذب کافی ویتامین D به تنهایی از غذاها کار بسیار سختی است.
اما بیشتر افراد فقط حدود یک چهارم از نیاز ویتامین دی خود را از راه مواد غذایی تامین می کنند. بیشترین میزان ویتامین دی هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب در پوست تولید می شود. علاوه بر ایجاد مشکل در استخوان ها و ماهیچه ها، ارتباط معنی داری بین کمبود ویتامین دی و بسیاری از بیماری ها وجود دارد.

از جمله این بیماری ها میتوان به، خطر ابتلا به سرطان کولون، بیماری های قلبی، فشار خون بالا ، سکته مغزی ، مشکلات ایمنی (نحوه مبارزه بدن با عفونت ها) و بیماری های خود ایمنی (از جمله دیابت) اشاره کرد بعد از پاندمی بیماری کرونا مطالعات زیادی در جهت اثربخشی این ویتامین در تعدیل سیستم ایمنی بدن در پاسخ به واکنش های التهابی ناشی از ویروس کرونا انجام شد. امروزه برخی دانشمندان اختلال در برخی از پاسخ های ایمنی را با کمبود این ویتامین مرتبط می دانند

چه کودکانی بیشتر در معرض ریسک کمبود ویتامین دی هستند؟

۱- کودکانی که پوست بسیار تیره دارند. رنگ تیره پوست آنها (ملانین) به عنوان یک ضد آفتاب طبیعی عمل می کند. این زمان مورد نیاز قرار گرفتن در معرض آفتاب را برای ساخت طبیعی ویتامینD  افزایش می دهد.

۲- کودکانی که پوست آنها به ندرت در معرض آفتاب قرار می گیرد. به عنوان مثال کودکانی که بیشتر مواقع در خانه هستند و یا از لباس هایی استفاده می کنند که تمام بدن آنها را پوشش می دهد.

۳- نوزادانی که نارس متولد شده اند.

۴- شیرخوارانی که مبتلا به یک یا چند مورد از موارد بالا هستند. شیر مادر بهترین نوع تغذیه برای نوزادان است، اما حاوی ویتامین دی چندانی نیست. کودک اولین ذخیره ویتامین دی خود را از مادر دریافت می کند. اگر مادر کمبود ویتامین D و یا پوست تیره ای داشته باشد، شیرخوار هم در معرض کمبود ویتامین دی قرار خواهد گرفت.

۵- کودکانی که مبتلا به بیماری هایی هستند که بر جذب و کنترل ویتامین D تأثیر می گذارد. از جمله این بیماری ها می توان به بیماری کبد، بیماری های کلیوی ،اختلال در جذب مواد غذایی (به عنوان مثال فیبروز کیستیک، بیماری سلیاک، بیماری التهابی روده) و برخی از داروها (مانند برخی از داروهای صرع) اشاره کرد.

نکات کلیدی درباره کمبود ویتامین D

 • این ویتامین نقش مهمی در سلامتی استخوان ها و ماهیچه ها ایفا می کند.
 • بیشترین میزان ویتامین دی هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب در پوست ساخته می شود.
 • دریافت این ویتامین از مواد غذایی کار سختی است.
 • کودکانی که پوست بسیار تیره دارند، در معرض کمبود ویتامین دی قرار دارند.
 • کودکانی که پوست آنها به ندرت در معرض آفتاب قرار دارد در معرض خطر کمبود ویتامین دی  قرار دارند.
 • کودکانی که بیماری های خاص دارند، در معرض خطر کمبود ویتامین دی قرار دارند.
 • کودکانی که کمبود ویتامین دی دارند، باید از مکمل های ویتامین دی استفاده کنند.
 • کودکانی که کمبود ویتامین دی دارند، باید به اندازه کافی زیر تابش نور آفتاب قرار بگیرند.
 • کودکانی که کمبود ویتامین دی دارند، باید حتما از غذا های کلسیم دار در رژیم غدایی شان استفاده کنند.
 • ویتامین دی بیش از حد هم می تواند مشکلاتی برای کبد و سایر ارگان های بدن ایجاد کند.

چرا قطره AnD؟

از انجایی که کمبود ویتامین آ و دی در کشور ما در سنین کودکی شایع است لذا استفاده از مکمل های حاوی ویتامین A و D در سنین کودکی توصیه می شود. قطره AnD شرکت پارس گیتا دارو ساخت شرکت ALLTONE انگلستان است.این قطره یکی از با کیفیت ترین و ایمن ترین قطره های ویتامین A D موجود در بازارایران و جهانی است .مهترین مشخصه این قطره عاری بودن این قطره از ماده ای به اسم پارابن می باشد. پارابن‌ ها به انگلیسی: Paraben یک کلاس از مواد نگهدارنده بسیار متداول در لوازم آرایشی و بهداشتی و محصولات دارویی هستند. پارابن‌ها مشتقات و ساختارهای بسیاری دارند که اغلب آن‌ها خواص نگهدارنگی خوبی از خود نشان داده‌اند. این ترکیبات و یا نمک‌های آن‌ها به طور عمده به خاطر خواص ضدباکتری و ضدقارچی خود مورد استفاده قرار می‌گیرند.اما اخیرا مطالعات زیادی در خصوص خطرات وجود این ماده در مکمل ها در مجلات معتبر به انتشار رسیده است.بطوری که سازمان غذا و دارو آمریکا مجبور شد ایمن بودن استقاه از این ماده را مجهول بداند. مطالعات زیادی در زمینه سرطان زا بودن استفاده از پارابن در محصولات مختلف به چاپ رسیده است از جمله ارتباط معنی دار پارابن با برخی سرطان ها از جمله سرطان سینه .از انجایی که در گروه اطفال بدلیل حساس بودن سیستم ایمنی انها نسبت به بالغین ایمن بودن یک محصول اهمیت بسزایی دارد. عاری بودن قطره ویتامین A,Dشرکت ALLTONEاز پارابن این محصول را به یک محصول متفاوت تبدیل کرده است همچنین این محصول فاقد گلوتن می باشد ،لذا به راحتی این محصول در بیماران سلیاکی میتواند مورد استفاده قرار گیرد این محصول یکی از اثر بخش ترین و ایمین ترین محصولاتجهان در جهت پیشگری و درمان کمبود ویتامین های A,Dمی باشد

عملکرد ویتامین آ در بدن انسان

 • حفظ سلامت چشم و قدرت دید در تاریکی
 • رشد طبیعی استخوان
 • رشد کودکان
 • خون سازی
 • سلامت پوست و بافت های مخاطی دهان
 • پیشگیری از بروز عفونت

کمبود ویتامین آ یکی از مهترین کمبودهای تغذیه ای در بین اطفال زیر ۶ سال می باشد. کمبود این ویتامین میتواند منجر به:

 • افزایش ریسک ابتلاء به انواع عفونت ها (خصوصا” اسهال و عفونت های دستگاه تنفسی) در کودکان می شود.
 • خطر مرگ و میر کودکان را به میزان ۲ تا ۴ برابر افزایش می دهد.
 • دوره نقاهت بیماری ها را طولانی تر می کند.
 • رد شدید کمبود این ویتامین میتواند منجر به شب کوری (کم شدن قدرت دید در تاریکی)، آسیب رسیدن به چشم ها و در نتیجه کوری مطلق می شود.
 • استخوان ها و سیستم خون سازی در بدن کودک می شود.

از انجایی که کمبود ویتامین آ و دی در کشور ما در سنین کودکی شایع است لذا استفاده از مکمل های حاوی ویتامینA و D در سنین کودکی توصیه می شود.

قطره AnD را از کجا تهیه کنیم؟

داروکده