Skip to content

میگرکسترا

میگرکسترا درمان سردرد میگرنی

این محصول ترکیبی از دو دارو ناپروکسن سدیم ۵۰۰ میلی گرم و سوماتریپتان ۸۵ میلی گرم است که استفاده این دو دارو بصورت جداگانه و بصورت ترکیبی (موجود در قرص میگرکسترا) دارای تاییدیه FDA بوده و در درمان سردرد میگرنی و علائم  همراه آن از جمله تهوع، استفراغ، حساسیت به نور/ صدا دربزرگسالان و در کودکان ۱۲ سال یا بالاتر به کار می رود. درمان سریع به شما کمک می کند تا به روال عادی زندگی خود برگردید و نیاز شما به سایرداروهای ضد درد را کاهش می دهد.

میگرکسترا راه حل درمان میگرن

این محصول ترکیبی از دو دارو ناپروکسن سدیم ۵۰۰ میلی گرم و سوماتریپتان ۸۵ میلی گرم است که استفاده این دو دارو بصورت جداگانه و بصورت ترکیبی (موجود در قرص میگرکسترا) دارای تاییدیه FDA بوده و در درمان سردرد میگرنی و علائم  همراه آن از جمله تهوع، استفراغ، حساسیت به نور/ صدا دربزرگسالان و در کودکان ۱۲ سال یا بالاتر به کار می رود. درمان سریع به شما کمک می کند تا به روال عادی زندگی خود برگردید و نیاز شما به سایر داروهای ضد درد را کاهش می دهد.

ناپروکسن از دسته دارویی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) و سوماتریپتان از به دسته دارویی تریپتان در تسکین درد موثرند. تریپتان ها با اثرگذاری بر روی یک ماده طبیعی خاص (سروتونین) سبب تنگ شدن رگ های خونی در مغز که در حین درد دچار انبساط و التهاب شده اند می گردد و با تأثیر روی برخی اعصاب در مغز، درد را تسکین می دهد.

این دارو از میگرن در آینده جلوگیری نمی کند اما می تواند تعداد حملات میگرنی را کاهش دهد.

چه کودکانی بیشتر در معرض ریسک کمبود ویتامین دی هستند؟

۱- کودکانی که پوست بسیار تیره دارند. رنگ تیره پوست آنها (ملانین) به عنوان یک ضد آفتاب طبیعی عمل می کند. این زمان مورد نیاز قرار گرفتن در معرض آفتاب را برای ساخت طبیعی ویتامینD  افزایش می دهد.

۲- کودکانی که پوست آنها به ندرت در معرض آفتاب قرار می گیرد. به عنوان مثال کودکانی که بیشتر مواقع در خانه هستند و یا از لباس هایی استفاده می کنند که تمام بدن آنها را پوشش می دهد.

۳- نوزادانی که نارس متولد شده اند.

۴- شیرخوارانی که مبتلا به یک یا چند مورد از موارد بالا هستند. شیر مادر بهترین نوع تغذیه برای نوزادان است، اما حاوی ویتامین دی چندانی نیست. کودک اولین ذخیره ویتامین دی خود را از مادر دریافت می کند. اگر مادر کمبود ویتامین D و یا پوست تیره ای داشته باشد، شیرخوار هم در معرض کمبود ویتامین دی قرار خواهد گرفت.

۵- کودکانی که مبتلا به بیماری هایی هستند که بر جذب و کنترل ویتامین D تأثیر می گذارد. از جمله این بیماری ها می توان به بیماری کبد، بیماری های کلیوی ،اختلال در جذب مواد غذایی (به عنوان مثال فیبروز کیستیک، بیماری سلیاک، بیماری التهابی روده) و برخی از داروها (مانند برخی از داروهای صرع) اشاره کرد.

از مزیت های استفاده از میگرکسترا نسبت به خانواده ارگوتامین

پس از آغاز سردرد میگرنی، داروهای ارگوت کارایی بسیار کمتری خواهند داشت و بهتر است که پیش از آغاز سردرد با نخستین علائم بروز و یا در اسرع وقت پس از بروز سردرد به کار روند، در حالیکه پس از شروع سردرد، کارایی داروهای خانواده تریپتان حفظ می گردد.

مصرف میگرکسترا میتواند میزان عود و دفعات بروز سردرد را کاهش دهد.

درباره میگرکسترا

این محصول اولین داروی ترکیبی تایید شده حاوی سوماتریپتان برای معالجه حملات حاد میگرن می‌باشد و ترکیب سوماتریپتان و ناپروکسن سدیم، کنترل درد پایدار و علائم مرتبط با میگرن را در مقایسه با هر دارویی که به تنهایی مصرف می شود، با تاثیر به مراتب بهتر فراهم می کند.

 این دارو  در از بین بردن میگرن از طریق مکانیسم های مختلف دارویی عمل می‌کند .سوماتریپتان داروی ضد میگرن از خانواده تریپتان است و آگونیست گیرنده‌ های اختصاصی  ۵ HT1B و ۵HT1D می باشد. به واسطه اثرگذاری بر این گیرنده ها و تغییر در فعالیت نوروترانسمیتر سروتونین اثرات ضد التهابیو منقبض کنندگی عروق ایجاد میکند و لذا با اثرگذاری بر پاتولوژی بیماری باعث تسکین درد های میگرنی می‌ گردد. ناپروکسن با مهار  هر دو  ایزوآنزیم سیکلواکسیژناز COX ، COX-1 وCOX-2، سنتز پروستاگلاندین ها در بافت های بدن را کاهش داده و با مهار آغاز التهاب، آبشار التهابی و تولید سایتوکاین ها را کاهش می دهد.

بر اساس مطالعاتی که تا کنون بر تعداد بالای بیمار انجام گردیده است، درمان ترکیبی تریپتان و داروی ضد التهاب غیر استروئیدی توانسته است به صورت معناداری سبب قطع درد پس از ۳۰ دقیقه از مصرف نسبت به تک درمانی تریپتان گردد. از بین داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، ناپروکسن داروی انتخابی از نظر ایمنی و کارایی است.

عوارض دارویی

گرگرفتگی، احساس سوزن سوزن شدن، بی حسی، لرزش، گرما، حالت تهوع، معده درد، خستگی، ضعف ، خواب آلودگی و سرگیجه ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات ادامه یابد و یا بدتر گردد، باید متذکر گردید که سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهند.

یادآور گردید که پزشک این دارو را تجویز کرده است زیرا او قضاوت کرده است که سود دارو بیشتر از خطر عوارض جانبی است. و بسیاری از افراد بااستفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند. این دارو ممکن است فشار خون بیمار را بالا ببرد.

سوماتریپتان معمولاً می تواند احساس سفت شدن قفسه سینه، فک و گردن، درد یا فشار شود که معمولاً نگران کننده نیست. با این حال، این عوارض جانبی مانند علائم حمله قلبی است که ممکن است شامل درد قفسه سینه، فک  و بازو، تنگی نفس یا تعریق غیرمعمول باشد.

در صورت بروز این عوارض و یا عوارض جانبی جدی، توصیه گردد که فوراً کمک پزشکی دریافت کنند ، از جمله: ضربان قلب سریع  و نامنظم، ضعف،درد شدید معده  و شکم، اسهال خونی، تشنج، علائم سکته مغزی مانند ضعف در یک طرف بدن، اختلال تکلم، تغییر دید ناگهانی، کاهش سطح هوشیاری.

موارد منع مصرف

 • تاریخچه بیماری عروق کرونر یا وازواسپاسم عروق کرونر
 • سابقه جراحی بای پس قلبی
 • سندرم ولف – پارکینسون وایت یا سایر اختلالات ریتم و مسیر هدایت قلبی.
 • سابقه سکته مغزی، حمله ایسکمیک گذرا یا میگرن همی پلژیک یا بیسیلار.
 • بیماری عروقی محیطی
 • بیماری ایسکمیک روده
 • فشار خون کنترل نشده
 • استفاده از داروهای ارگوت مانند ارگوتامین طی ۲۴ ساعت گذشته
 • استفاده همزمان یا اخیر (۲ هفته گذشته) از مهار کننده مونوآمین اکسیداز-A.
 • سابقه آسم ، کهیر ، سایر واکنشهای آلرژیک نوع ، رینیت ، یا سندرم پولیپ بینی بعد از مصرف آسپرین یا سایر داروهای ضد درد.
 • حساسیت بالایی به سوماتریپتان، ناپروکسن یا هر مؤلفه دیگر (آنژیوادم و آنافیلاکسی) دیده می شود . سه ماهه سوم بارداری.
 • اختلال شدید کبدی

هشدارها و پیش نویس ها

حوادث ترومبوتیکی قلبی عروقی: ارزیابی قلبی را در بیماران با فاکتورهای خطر قلبی عروقی انجام دهید.

آریتمی: در صورت بروز ®Migrextra را قطع کنید.

درد قفسه سینه، گلو، گردن، فک، تنگی، فشار یا سنگینی: به طور کلی با ایسکمی میوکارد همراه نیست. ارزیابی بیماری عروق کرونر در بیماران درمعرض خطر

حوادث عروق مغزی: در صورت بروز، ®Migrextra را قطع کنید.

سایر واکنشهای وازواسپاسم: در صورت بروز واکنش عروق غیر عروق کرونر ®Migrextra را قطع کنید.

سمیت کبد: بیماران را از علائم هشدار دهنده و علائم کبدی آگاه کنید. در صورت ادامه یا بدتر شدن آزمایش های غیرطبیعی کبدی، یا اگر علائم و نشانه هایبالینی بیماری کبدی وجود دارد، قطع کنید.

فشار خون بالا: بخاط تداخلات دارویی بین برخی داروهای ضد فشار خون و NSAID ها ممکن است اثرات داروی ضد فشار خون کاهش یابد. فشارخون را کنترل کنید.

نارسایی قلبی و ادم: از مصرف ®Migrextra در بیماران با نارسایی شدید قلبی خودداری کنید ، مگر اینکه انتظار می رود مزایای آن از خطر بدتر شدن نارسایی قلبی بیشتر باشد.

سردرد مصرف بیش از حد داروها: مصرف مکرر کلیه دارو های ضد درد سبب بروز اثرات معکوس و تشدید سردرد با تکرر بالاتر می گردد و در این شرایط ممکن است سم زدایی لازم باشد، لذا از مصرف بی رویه ضد درد ها بپرهیزید.

سندرم سروتونین: افزایش دمای بدن ، تپش قلب و گرگرفتگی در صورت مصرف همزمان چند دارو با اثرگذاری بر سروتونین رخ می دهد. جهت جلوگیری از بروز این مشکل در هنگام تجویز این دارو، در خصوص سایر داروهای مصرفی و تداخلات احتمالی آن با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

در صورت بروز این علائم مصرف ®Migrextra را متوقف کنید.

مشکلات کلیوی: عملکرد کلیه را در بیماران مبتلا به نقص کلیوی یا کبدی، نارسایی قلبی ،کم آبی یا هیپوولمی کنترل کنید. از مصرف ®Migrextra در بیماران مبتلا به بیماری پیشرفته کلیوی خودداری کنید.

 واکنش های جدی پوستی: ®Migrextra را در اولین علامت بثورات یا سایر علائم  ازدیاد حساسیت قطع کنید.

سمیت هماتولوژی: کم خونی و علائم آن در بیمار کنترل گردد.

تشدید آسم در ارتباط با حساسیت به آسپرین: ®Migrextra در بیماران مبتلا به آسم حساس به آسپیرین منع مصرف دارد.

موارد تداخل دارویی

 • منع مصرف مطلق در استفاده همزمان با ارگوت ها
 • داروهایی که با هموستاز تداخل دارند، به عنوان مثال وارفارین ، آسپیرین SSRIs/SNR استفاده همزمان از ®Migrextra و دوزهای ضد درد آسپیرین به طور کلی توصیه نمی شود.
 • مهارکننده های ACE و ARBاستفاده همزمان با®Migrextra در افراد مسن، یا کسانی که دچار نارسایی کلیوی هستند ممکن است باعث بدتر شدن عملکرد کلیهشود. در چنین بیمارانی با ریسک بالا، علائم وخیم تر شدن عملکرد کلیه را ارزیابی و مدنظر قرار گیرد.
 • دیورتیک ها NSAID ها می توانند اثر ناتریورتیک دیورتیک های حلقه و تیازید را کاهش دهند. نظارت بر بیماران برای اطمینان از اثر بخشی دیورتیک ازجمله اثرات ضد فشار خون.
 • دیگوکسین:  مصرف همزمان با®Migrextra می تواند غلظت سرم را افزایش داده و نیمه عمر دیگوکسین را طولانی کند. سطح دیگوکسین سرم را کنترل کنید.
 • لیتیم: با توجه به وجود NSAID در®Migrextra سطح لیتیم پلاسما افزایش می یابد، لذا سطح سرمی لیتیوم و علامئ مسمومیت در بیمار ارزیابی گردد.
 • متوترکسات: سطح پلاسما متوترکسات را افزایش می دهد.

داروخانه های آنلاین

مثبت سبز

داروخانه انلاین