درد نوروپاتی چیست؟

درد نوروپاتی یک وضعیت دردی است که معمولاً مزمن است. معمولاً ناشی از بیماری مزمن و پیشرونده عصبی است و همچنین می تواند در نتیجه آسیب یا عفونت رخ دهد. اگر درد مزمن نوروپاتی دارید، می‌تواند در هر زمانی بدون یک رویداد یا عامل محرک درد آشکار شود. درمان دردهای نوروپاتی نیز بسته به عامل آنها متفاوت است.

اگر سیستم عصبی شما آسیب دیده باشد یا به درستی کار نکند ممکن است درد نوروپاتی  رخ دهد. شما می توانید درد را از هر یک از سطوح مختلف سیستم عصبی احساس کنید – اعصاب محیطی، نخاع و مغز. نخاع و مغز با هم به عنوان سیستم عصبی مرکزی شناخته می شوند. اعصاب محیطی اعصابی هستند که در بقیه بدن شما به مکان هایی مانند اندام ها، بازوها، پاها، انگشتان دست و پا پخش می شوند.

رشته های عصبی آسیب دیده سیگنال های اشتباهی را به مراکز درد ارسال می کنند. عملکرد عصب ممکن است در محل آسیب عصبی و همچنین نواحی در سیستم عصبی مرکزی تغییر کند.

نوروپاتی اختلال در عملکرد یا تغییر در یک یا چند عصب است. دیابت مسئول حدود 30 درصد موارد نوروپاتی است. تشخیص منبع درد عصبی همیشه آسان نیست. صدها بیماری وجود دارد که با این نوع درد مرتبط است.

نوروپاتی کی رخ میدهد؟
کنترل قند خون

عوامل درد نوروپاتی چیست؟

درد نوروپاتی می تواند ناشی از بیماری های خاصی باشد، از جمله:

 • دیابت
 • مشکلات عصب
 • عفونت HIV یا ایدز
 • اختلالات سیستم عصبی مرکزی (سکته مغزی، بیماری پارکینسون، ام اس و غیره)
 • سندرم درد منطقه‌ای پیچیده
 • زونا
 • داروهای شیمی درمانی (سیس پلاتین، پاکلیتاکسل، وین کریستین و غیره).
 • پرتو درمانی.
 • قطع عضو، که می تواند باعث درد فانتوم شود.
 • فشرده شدن یا التهاب عصب نخاعی.
 • تروما یا جراحی هایی که منجر به آسیب عصبی می شود.
 • فشرده سازی یا نفوذ عصب توسط تومورها.
درمان بی حسی و پا درد نوروپاتی در خانه
درمان بی حسی و پا درد نوروپاتی

علائم درد نوروپاتی چیست؟

بسیاری از علائم ممکن است در مورد درد نوروپاتی وجود داشته باشد. این علائم عبارتند از:

دردی که بدون تحریک ایجاد می شود: تیرکشیدن، سوزش، ضرب و شتم یا درد شبیه شوک الکتریکی. سوزن سوزن شدن، بی حسی یا احساس سوزن سوزن شدن

درد برانگیخته: دردی که توسط محرک‌های معمولی غیردردناکی مانند سرما خوردگی، مسواک زدن ملایم روی پوست، فشار و غیره ایجاد می‌شود.

یک احساس ناخوشایند و غیر طبیعی چه خود به خود یا برانگیخته (بی حسی).

مشکل در خواب و مشکلات عاطفی به دلیل اختلال در خواب و درد.

دردی که ممکن است در پاسخ به یک محرک معمولی دردناک (هیپوآلژزی) کاهش یابد.

درمان دردهای نوروپاتی

هدف از درمان دردهای نوروپاتی شناسایی بیماری یا وضعیتی است که مسئول درد است و در صورت امکان آن را درمان کند.

رایج ترین درمان دردهای نوروپاتیک عبارتند از:

 • داروهای مسکن بدون نسخه

داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)، مانند Aleve و Motrin، گاهی اوقات برای درمان دردهای عصبی استفاده می شوند.

با این حال، بسیاری از مردم متوجه می شوند که این داروها برای درد نوروپاتیک موثر نیستند زیرا منبع درد را هدف قرار نمی دهند.

 • داروی تجویزی

داروهای ضد درد اپیوئیدی معمولاً درد نوروپاتیک را کاهش نمی دهند و همچنین انواع دیگر دردها را کاهش می دهند. به علاوه، پزشکان ممکن است از ترس اینکه یک فرد وابسته شود، در تجویز آنها تردید کنند.

درمان درد های نوروپاتی
درمان درد نوروپاتی با دارو

از مسکن های موضعی نیز می توان استفاده کرد. اینها شامل چسب های لیدوکائین، چسب های کپسایسین، پمادها و کرم ها تجویز می شوند.

 • داروهای ضد افسردگی

داروهای ضدافسردگی در درمان علائم درد نوروپاتیک نویدبخش بوده اند. دو نوع رایج از داروهای ضد افسردگی برای افراد مبتلا به این بیماری تجویز می شود:

 1. داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای
 2. مهارکننده های بازجذب سروتونین

اینها ممکن است هم به عنوان درمان دردهای نوروپاتی و هم درمان و بهبود علائم افسردگی یا اضطراب ناشی از درد مزمن تجویز شوند.

 • داروهای ضد تشنج

داروهای ضد تشنج و داروهای ضد تشنج اغلب برای درمان دردهای نوروپاتی استفاده می شوند. گاباپنتینوئیدها معمولاً برای دردهای عصبی تجویز می شوند.

مشخص نیست که چرا داروهای ضد تشنج برای این بیماری موثر هستند، اما محققان معتقدند این داروها با سیگنال‌های درد تداخل می‌کنند و انتقال نادرست را متوقف می‌کنند.

 • بلوک های عصبی

پزشک شما ممکن است استروئیدها، بی حس کننده های موضعی یا سایر داروهای ضد درد را به اعصابی که تصور می شود مسئول سیگنال های درد ناخواسته هستند تزریق کند. این بلوک ها موقتی هستند، بنابراین برای ادامه کار باید تکرار شوند.

 • دستگاه قابل کاشت

این روش تهاجمی به جراح نیاز دارد تا دستگاهی را در بدن شما کاشت کند. برخی از دستگاه ها در مغز و برخی در ستون فقرات استفاده می شوند.

هنگامی که یک دستگاه در جای خود قرار می گیرد، می تواند تکانه های الکتریکی را به مغز، نخاع یا اعصاب بفرستد. تکانه ها ممکن است سیگنال های عصبی نامنظم را متوقف کرده و علائم را کنترل کنند.

این دستگاه‌ها معمولاً فقط در افرادی استفاده می‌شوند که به سایر گزینه‌های درمانی پاسخ خوبی نداده‌اند.

چگونه می توان درد نوروپاتی را مدیریت کرد؟

اگر پزشک شما بتواند علت اصلی درد نوروپاتی را شناسایی کند، درمان آن ممکن است درد را کاهش داده و حتی از بین ببرد.

به عنوان مثال، دیابت یکی از علل شایع درد نوروپاتیک است. مراقبت مناسب دیابت – که شامل یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم است – ممکن است درد نوروپاتیک را از بین ببرد یا کاهش دهد.

مراقبت از سطح قند خون نیز می تواند از تشدید درد و بی حسی جلوگیری کند.

درمان چندوجهی

یک رویکرد چند جانبه می تواند یک راه موثر برای مدیریت شرایط باشد.

ترکیبی از داروها، فیزیوتراپی، درمان روانشناختی و حتی جراحی یا کاشت ممکن است برای به دست آوردن بهترین نتایج استفاده شود.

خلاصه

درمان کامل درد نوروپاتیک دشوار است اما معمولاً تهدید کننده زندگی نیست. بهترین نتایج را از ترکیب توانبخشی با حمایت از سلامت عاطفی، اجتماعی و روانی خود خواهید گرفت. با کمک یک متخصص درد در استفاده از برخی یا اکثر روش های ذکر شده در بالا، می توانید درد خود را تا حدی مدیریت کنید که کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد.

نوشته های مرتبط