بهترین داروهای سرماخوردگی

بهترین داروهای سرماخوردگی قرص های آنتی بیوتیک، شربت، داروهای طب سنتی یا غذاهای خانگی

اولین قدم برای استفاده از داروهای سرماخوردگی این است که بیماری را به درستی تشخیص بدهید. آیا شما سرما خورده اید یا اینکه به آنفولانزا مبتلا شده اید؟ یا به حساسیت فصلی دچار شده اید؟

قرص سرماخوردگی
قرص های سرماخوردگی چیست؟

 

علائم سرماخوردگی

رایج ترین علائم سرماخوردگی سرفه، عطسه، آبریزش و گرفتگی بینی، همچنین احساس خستگی می باشد. سرماخوردگی علائم مشترک زیادی با آنفولانزا دارد. اگر هر کدام از این علائم سرماخوردگی با تب و لرز و سردرد شدید، استفراغ و اسهال همراه باشد به گونه ایی که احساس ضعف و بی حالی داشته باشید ممکن است که به آنفولانزا مبتلا شده باشید و شما باید از داروهای دیگری  به جز داروهای سرماخوردگی استفاده کنید.

در درمان ویروس سرماخوردگی تا زمانی که جزئی و خفیف باشد نیازی به استفاده از آنتی بیوتیک ها نیست. زیرا آنتی بیوتیک ها فقط برای درمان عفونت های ویروسی مانند التهاب در سینوزیت، گلودرد چرکی، عفونت گوش میانی استفاده می شود یعنی اگر شما آبریزش بینی و عطسه دارید مصرف آنتی بیوتیک ها هیچ کمکی به شما نمی کند.

بهترین داروهای سرماخوردگی برای درمان

داروی ضد تب : به دلیل وجود باکتری و ویروس ها دمای بدن افزایش پیدا می کند. در این حالت برای درمان تب بهتر است از داروهایی مانند ایبوپروفن، آسپرین و استامینوفن استفاده کنید همچنین این سه دارو در کاهش درد نیز موثر هستند و می توانند در شب به شما کمک کنند راحت تر بخوابید.

داروی ضد گرفتگی بینی : شربت پلارژِن با کاهش دادن التهاب برای رفع گرفتگی بینی بسیار موثر است  در کنار این دارو می توانید از قرص ها و شربت های ضد احتقان فنیل افرین و پزودوافدرین برای درمان استفاده کنید.

داروی ضد آبریزش بینی : به شما توصیه می کنیم که برای رفع آبریزش بینی از داروها و اسپری های ضد احتقان استفاده نکنید زیرا این داروها باعث رقیق شدن ترشحات بدن می شوند و در نهایت آبریزش بینی شدت پیدا می کند

یکی ازبهترین داروهای سرماخوردگی برای جلوگیری از آبریزش بینی؛ آنتی هیستامین ها هستند مانند : دیفن هیدرامین و کلرفنیرآمین. این داروها راه های بینی را به راحتی خشک می کنند اما حواستان باشد که استفاده از این داروها باعث خواب آلودگی و گیجی می شود. پس در زمان رانندگی و کارهای مهم از خوردن آن ها اجتناب کنید.

داروی ضد سرفه : از بهترین داروهای سرماخوردگی برای کاهش سرفه و رفع آن، داروی دکسترومتورفان است که باعث رقیق شدن ترشحات و توقف سرفه می شود و دیگری داروی خلط آور اکسپکتورانت می باشد که با وجود ترکیب گایافنزین درآن باعث رفع گرفتگی قفسه سینه شده و در نهایت سرفه زدن را راحت تر می کند.

داروی ضد سردرد : زمانی که گرفتگی بینی شدید می شود راه های هوایی را مسدود می کند و به سر شما فشار وارد می شود و سینوس ها را درگیر می کند.برای درمان سردرد سینوسی می توانید از ایبوپروفن و ناپروکسن استفاده کنید.

بهترین داروهای سرماخوردگی گیاهی و طبیعی

شربت سرماخوردگی
شربت های سرماخوردگی چیست؟

 

سرخاگل یکی از بهترین داروهای سرماخوردگی

خیلی از افراد در هنگام سرماخوردگی ترجیح می دهند به جای مصرف داروهای شیمیایی از ترکیبات گیاهی استفاده کنند. گیاه اکیناسه یا سرخارگل برای درمان عفونت ها بسیار موثر می باشد. سرخاگل برای بهبود سیستم ایمنی بدن و  جلوگیری از حمله ویروس ها و باکتری ها به سلول های سالم  مفید است. این گیاه همچنین برای تسکین درد ناشی از سردرد، گلو درد، التهاب ورم لوزه موثر می باشد.

پلارژین از بهترین داروهای سرماخوردگی

عصاره ریشه گیاه پلارگونیوم (پلارژین) یکی از بهترین داروهای سرماخوردگی می باشد و بر خلاف آنتی بیوتیک ها و سایر شربت های سرماخوردگی، اثر ضد ویروسی دارد و سیستم دفاعی بدن را تقویت کرده همچنین به دلیل اینکه فاقد لاکتوز و ترکیبات حیوانی است هم برای کودکان و هم بزرگسالان قابل استفاده می باشد.

شربت پلاریژن
شربت پلاریژن چیست؟

 

آویشن

یکی دیگر از بهترین داروهای سرماخوردگی گیاهی آویشن است، آویشن خواص ضد عفونت دارد و قارچ ها را به راحتی سرکوب می کند و سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد. دمکرده آن سرفه را رفع کرده و فشار خون را نیز  کاهش می دهد.

دارچین

برای گلودرد ناشی از سرماخوردگی دارچین بهترین گزینه است. دارچین با دارا بودن خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهاب به تقویت سیستم بدن کمک می کند. شما می توانید از ترکیب دارچین و عسل که بسیار گرم و مقوی است  برای درمان گلودرد استفاده کنید. علاوه بر این دارچین خاصیت ضد تب نیز دارد.

شیرین بیان

از بهترین داروهای سرماخوردگی گیاهی می توان به شیرین بیان اشاره کرد. این گیاه حاوی (گلیسیریزین) است وسیستم دفاعی بدن را تقویت می کند و مصرف آن از مبتلا شدن به سرماخوردگی جلوگیری می کند. شیرین بیان سیستم تنفسی را پاکسازی می کند و در روند درمان گلودرد و سرفه مفید می باشد.

اکالیپتوس

گیاه اکالیپتوس ضد ویروس و باکتری می باشد و با بیماری های سرماخوردگی، آنفولانزا و عفونت های ویروسی می جنگد و آن ها را ازبین می برد، دم کرده برگ های آن ضد تب است و اسپری آن سینوس ها را تمیز کرده و عفونت ها را خشک می کند.

راه های طبیعی در درمان سرماخوردگی

 مصرف زیاد آب و مایعات

مصرف زیاد آب و دمنوش های مختلف برای درمان سرماخوردگی باعث می شود که ترشحات رقیق بشوند و به همبن علت گرفتگی ها را پیوسته کم می کند و باعث مرگ ویروس ها و باکتری ها و پایان سرماخوردگی می شود پس تا می توانید چای کم رنگ و دمکرده آویشن و آب بنوشید.

دستگاه بخور یا رطوبت ساز

در اتاقی که استراحت می کنید بهتر است از یک دستگاه بخور سرد برای پاکسازی راه های هوایی استفاده کنید استشمام بخار آب داغ نیز در باز کردن راه تنفسی برای شما مفید است.

استفاده از بوخور برای سرماخوردگی
استفاده از بوخور برای سرماخوردگی چگونه است؟

 

سوپ مرغ و سبزیجات

بدن در زمان سرماخوردگی به پروتئین و انواع ویتامین نیاز دارد. ترکیب سوپ مرغ و سبزیجات می تواند این نیاز را رفع کند. برای از بین نرفتن ویتامین های موجود در سبزیجات بهتر است که آن ها را بیش از حد نپزید. به شما پیشنهاد می کنیم برای باز شدن مجاری تنفسی و رفع گرفتگی مقداری فلفل قرمز به سوپ خود اضافه کنید.

استراحت و خواب کافی

برای اینکه بدن شما بتواند سیستم دفاعی خود را بهبود ببخشد و خود را از فشار سرماخوردگی نجات بدهد بهتر است که شما چند روز در خانه بمانید و استراحت کنید و از انجام دادن فعالیت های سنگین و ورزش خود داری کنید.

خوردن عسل و آبلیمو

شما می توانید برای کم کردن سرفه و کاهش دردگلو، از ترکیب عسل، آب گرم و عسل استفاده کنید این ترکیب گلوی شما را نرم کرده و روند بهبود سرماخوردگی بسیار مفید است

سخن پایانی

درپایان باید به شما بگوئیم که درایجاد سرماخوردگی بیش از 100 ویروس می تواند تاثیر گذار باشد به همین دلیل هیچ دارویی نمی تواند ویروس سرماخوردگی را از بین ببرد و هیچ واکسنی هم برای آن وجود ندارد.

شما می توانید با توجه به علائم خود از یکی از داروها یا ترکیبی از آن ها که در مقاله خود به شما معرفی کردیم استفاده کنید همچنین درمان های خانگی و استراحت در منزل بهترین گزینه برای تقویت سیستم دفاعی بدن و از بین بردن سرما خوردگی می باشد.

.

 

 

بهترین داروهای سرماخوردگی چیست؟

قرص های آنتی بیوتیک، شربت، داروهای طب سنتی یا غذاهای خانگی

اولین قدم برای استفاده از داروهای سرماخوردگی این است که بیماری را به درستی تشخیص بدهید…..

علائم سرماخوردگی چگونه است؟

رایج ترین علائم سرماخوردگی سرفه، عطسه، آبریزش و گرفتگی بینی، همچنین احساس خستگی می باشد. سرماخوردگی علائم مشترک زیادی با آنفولانزا دارد. اگر هر کدام از این علائم با تب و لرز و سردرد شدید، استفراغ و اسهال همراه باشد به گونه ایی که احساس ضعف و بی حالی داشته باشید ممکن است که به آنفولانزا مبتلا شده باشید و شما باید از داروهای دیگری  به جز داروهای سرماخوردگی استفاده کنید….

داروهای سرما خوردگی برای درمان چیست؟

محتوای آکارئوداروی ضد تب : به دلیل وجود باکتری و ویروس ها دمای بدن افزایش پیدا می کند. در این حالت برای درمان تب بهتر است از داروهایی مانند ایبوپروفن، آسپرین و استامینوفن استفاده کنید همچنین این سه دارو در کاهش درد نیز موثر هستند و می توانند در شب به شما کمک کنند راحت تر بخوابید….

نوشته های مرتبط