بهترین زمان دادن قطره آد به نوزاد

برای رشد بهتر نوزادان باید از قطره مولتی ویتامین استفاده کرد. معمولا بهترین زمان دادن قطره آد به نوزاد از 15 روزگی نوزاد است که با توجه به تشخیص پزشک مشخص می شود. درباره مهم ترین اطلاعات از استفاده قطره آد به نوزاد در این مقاله همراه ما باشید.

دلیل استفاده از قطره آد برای نوزاد

در بهترین زمان دادن قطره آد به نوزاد که از 15 روزگی تا پایان دو سالگی است، باید دقت بیشتری به خرج داد. نوزاد تا 2 سالگی بیشترین غذای مصرفی اش شیر مادر است و برای اینکه کمبود ویتامین د در بدن تو ایجاد نگردد باید از قطره مولتی ویتامین نوزادان استفاده کند. در کشور ما از قطره آد به عنوان مولتی ویتامین مورد نیاز بدن کودک استفاده می شود. در کشورهای دیگر و بیشتر کشورهای غربی از قطره ویتامین D استفاده می گردد.

خرید قطره آد نوزاد
دلیل استفاده از قطره آد برای نوزاد

تنظیم سیستم  ایمنی بدنی نوزاد با قطره آد

اگر بهترین زمان دادن قطره آد به نوزاد را رعایت کرده اید نگران سلامتی و سیستم ایمنی نوزاد خود نباشید. ویتامین آ از مهم ترین ویتامین ها برای بدن نوزادان است. با مصرف این ویتامین، بینایی بهتر و رشد بهتر در استخوان های کودک وجود خواهد داشت.

ویتامین آد باعث افزایش سیستم ایمنی در کودکان می شود و از ابتلا به بیماری هایی مرگبار جلوگیری می شود.

قابل ذکر است که بسیاری از بیماری های کودکان در سنین پایین به دلیل کمبود ویتامین آد در بدن ان ها است. با رعایت بهترین زمان دادن قطره آد به نوزاد ان ها را در برابر بیماری ها مصون نگه دارید.

ویتامین آد نقش مهمی در سلامت کودک دارد و از 15 روزگی برای کودک تجویز می گردد. مکمل های بسیاری در این زمینه تولید شده تا مناسب کودکان باشد.

دلایل استفاده از مکمل ویتامین آد

قطره آد کودکان حاوی مواد فعال ویتامین A (رتینول) و ویتامین D (کوله کلسیفرول) است. ویتامین A برای بازسازی رودوپسین شبکیه، برای تشکیل طبیعی اپیتلیوم و برای رشد ضروری است. اگر ویتامین A در بدن کودکان کم باشد، می تواند باعث کوری، هیپرکراتوز و متاپلازی مخاط گردد که در برابر عفونت ها مقاومت بالایی نخواهند داشت . ویتامین D متابولیسم طبیعی کلسیم و فسفر را تنظیم کرده و به کلیه ها و روده ها برای جذب کلسیم کمک بسیاری می کند. قابل ذکر است که این مکمل خوشمزه در کمک به ساخت استخوان ها موثر است.

وقتی افراد بزرگسال در برابر نور خورشید قرار می گیرند، خود به خود ویتامین D ساخته می شود. اما همه افراد؛ مخصوصا نوزادان و کودکان، نمی توانند نیاز خود را به ویتامین D با نور خورشید تامین کنند. برای همین منظور بازم است که استفاده از مکمل های ویتامین D، با قطره آد فراهم گردد.

خطرات کمبود ویتامین آد در کودکان

از مهم ترین عوارض کمبود ویتامین آد در کودکان این است که دچار شب کوری می شوند. کمبود ویتامین آد در بدن باعث می شود که کودک دچار این بیماری سخت گردد. این ویتامین برای رشد کودک بسیار لازم است.

کمبود ویتامین آد برای کودک اختلال در سیستم ایمنی را موجب خواهد شد. اختلال در رشد را به همراه دارد و بدن در برابر بیماری های تفسی مقاومت ندارد و کودک دچار عفونت های شدید در ریه و درگیری با بیماری ذات الریه می شود. برای همین منظور بهترین زمان دادن قطره آد به نوزاد با مشورت با پزشک در نظر داشته باشید.

با وجود ویتامین آد اضافه و ذخیره شده در بدن، کودک دچار اسهال و بیماری های عفونی نخواهد شد. عقب ماندگی در رشد هم اتفاق نخواهد افتاد. مصرف بهترین زمان دادن قطره آد به نوزاد را در برنامه غذایی و تغذیه او بگنجانید.

زمان مصرف قطره آد

بهترین زمان برای مصرف قطره آد صبح تا ظهر است. بهتر است در حدود 30 دقیقه با شیردهی فاصله داشته باشد. اما اینکه قبل از شیردهی باشد یا بعد از آن خیلی فرقس ندارد. سعی کنید خیلی با حوصله قطره آد را به کودک دهید تا دچار استفراغ نشود. در صورت استفراغ از دوباره باید قطره داده شود. روزی 15 تا 25 قطره از مولتی ویتامین آد لازم می باشد.

عوارض ندادن قطره آد به کودک

  • باعث ایجاد بیماری شب کوری در کودک می شود.
  • باعث کم شدن رشد کودک می شود
  • کودک خیلی زیاد بیمار می شود و سیستم ایمنی ضعیفی خواهد داشت
  • باعث ضعیف شدن دستگاه تنفسی در کودک می شود. در برابر عفونت ها مقاوم نخواهد بود.
  • به بیماری اسهال و بیماری های تنفسی دچار می شود

مصرف قطره آد بعد از دو سالگی

شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که آیا بعد از دو سالگی کودک هم مصرف ویتامین آد را باید ادامه داد یا خیر؟

اگر کودک شما بدغذا و بی اشتها نیست و رشد خوبی دارد دیگر به مصرف این نوع مکمل نیازی نمی باشد اما در غیر اینصورت می توانید با پزشک مشورت داشته باشید با نظر ایشان مکمل مناسب تجویز گردد.

برای اینکه کودک بعد از دوسالگی دچار کمبود ویتامین آ و دی در بدن نباشد، برنامه غذایی درست و کاملی باشد داشته باشد و از انواع مواد غذایی و سبزیجات استفاده کند. در برنامه غذایی کودک بالای دو سال خود، کره، شیر و لبنیات را قرار دهید. مصرف مواد غذایی چون؛ جگر، سبزی‌های زرد مثل هویج، کدو حلوایی و میوه‌های زرد و نارنجی رنگ مثل آلو، زردآلو، قیسی، خرمالو و طالبی فراموش نشود که بسیار در رشد و سلامت کودکان موثر می باشند.

عوارض مصرف زیاد ویتامین آد در کودک

اگر ویتامین آ به مقدار زیاد به کودک داده شود در کبد ذخیره می شود. در نتیجه مشکلات و عوارض زیادی خواهد داشت. از عوارض مصرف زیاد ویتامین آد می توان به؛ تغییرات بینایی در کودک، تورم استخوان های کودک، خشک شدن و زبر شدن پوست، ایجاد زخم هایی در دهان و گیجی در کودک اشاره داشت.

در نهایت

در این مطلب درباره بهترین زمان دادن قطره آد به نوزاد و دلایل مصرف آن و عوارض مصرف زیاد ان اشاره کردیم. قابل ذکر است قبل از استفاده هرگونه مکمل برای کودکان باید با پزشک مشورت شود.

سوالات متداول بهترین زمان دادن قطره آد به نوزاد

آیا مصرف زیاد ویتامین آد برای کودک ضرر دارد؟

قطعا مصرف بالای هر مکملی می تواند عوارض داشته باشد که در این مقاله به ان ها اشاره شده است.

چرا کودک بالای ویتامین آد مصرف کند؟

به دلیل آنکه تغذیه اش فقط شیر است دچار کمبود ویتامین آ و دی در بدن می شود. نوزادان و کودکان، نمی توانند نیاز خود را به ویتامین D با نور خورشید تامین کنند

بهترین زمان برای مصرف ویتامین آد برای کودک چه زمانی است؟

کودکان بعد از 15 روزگی تا پایان دو سالگی از صبح تا ظهر روزی 15 تا 25 قطره با تشخیص پزشک باید مصرف کنند.

نوشته های مرتبط