گرمازدگی کودکان و درمان آن

با روزهای گرم تابستان ورزش های تابستانی نیز از راه می رسند. قبل از اینکه بچه ها را برای تمرین بیرون بفرستید. یا فقط برای یک روز طولانی بازی در زیر نور خورشید، باید مراقب باشید که از کودک خود در برابر خطرات کم آبی و بیماری گرما محافظت کنید. باید در نظر بگیرید که درمان گرما زدگی کودکان سخت از درمان بزرگسالان است.

گرمازدگی زمانی رخ می دهد که کودک شما داغ است، زیاد عرق می کند و به اندازه کافی برای جبران مایعات از دست رفته نمی نوشد. خستگی ناشی ازگرما مانند گرمازدگی نیست، که بسیار جدی تر است. گرمازدگی می تواند منجر به مشکلات بسیاری از اندام های مختلف شود و می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

چه چیزی فرزند من را در معرض خطر کم آبی قرار می دهد؟

همان چیزهایی که شما را در معرض خطر کم آبی قرار می دهد: قرار گرفتن طولانی مدت در دمای بالا، آفتاب مستقیم و رطوبت بالا، بدون استراحت کافی و مایعات. تفاوت در این است که کودکان با خطر بسیار بیشتری از کم آبی بدن و بیماری های مرتبط با گرما زدگی مواجه هستند.

رفع کم آبی
وانلایت رفع کم آبی بدن

علائم کم آبی و گرمازدگی کودکان

علائم اولیه گرمازدگی کودکان شامل افزایش دمای بدن، خستگی، تشنگی، خشکی لب و زبان، کمبود انرژی و احساس گرمازدگی است. اما اگر کودکتان  منتظر است آب بنوشند تا احساس تشنگی کنند، در حال حاضر دچار کم آبی شده‌اند. تا زمانی که کودک 2 درصد از وزن بدن خود را به عنوان عرق از دست ندهد، تشنگی واقعاً شروع نمی شود.

همچنین گرما زدگی در کودکان می تواند به سردرد، ضعف، حالت تهوع، کم شدن یا تغییر رنگ و غلیظ شدن ادرار، عرق سرد و سرگیجه نیز منجر شود. گرمازدگی می تواند به طور ناگهانی و بدون هیچ نشانه ای از گرمازدگی رخ دهد. اگر فردی علائم گرمازدگی را داشت، فوراً مراقبت های پزشکی را دریافت کنید. هر تاخیری می تواند کشنده باشد.

کم آبی درمان نشده می تواند منجر به سه نوع بیماری شود:

 • گرفتگی بدن: گرفتگی دردناک عضلات شکم، بازوها یا پاها ناشی از گرما

خستگی ناشی از گرما: سرگیجه، حالت تهوع، استفراغ، سردرد، ضعف، درد عضلانی و گاهی اوقات بیهوشی.

 • گرمازدگی: درجه حرارت 104 درجه فارنهایت یا بالاتر و علائم شدید، از جمله تهوع و استفراغ، تشنج، بی نظمی یا هذیان، عدم تعریق، تنگی نفس، بیهوشی و کما.

هم خستگی و هم گرمازدگی نیاز به مراقبت فوری دارند. گرمازدگی یک اورژانس پزشکی است که اگر نسبت به درمان گرمازدگی کودکان اقدام نکنید، می تواند منجر به سکته مغزی شود که کشنده باشد. هر کودک مبتلا به گرمازدگی باید سریعاً به نزدیکترین بیمارستان منتقل شود.

مراقبت از کم آبی در کودکان

مطمئن شوید که کودکتان زود و اغلب آب خنک می نوشند. کودک خود را به تمرین یا بازی بفرستید که کاملاً هیدراته باشد. سپس، در طول بازی، مطمئن شوید که کودکتان به طور منظم برای نوشیدن مایعات استراحت می کند، حتی اگر کودک شما تشنه نباشد.

درمان گرمازدگی کودکان

اولین کاری که باید برای درمان گرما زدگی کودکان انجام دهید این است که آنها را از نور خورشید به مکانی خنک و راحت ببرید. از کودک بخواهید مایعات خنک فراوان بنوشد. کودک همچنین باید هر لایه اضافی لباس یا وسایل حجیم را در بیاورد. می توانید پارچه های خنک و مرطوب را روی پوست گرم شده قرار دهید. در موارد گرفتگی گرما، کشش های ملایم به عضله آسیب دیده باید درد را تسکین دهد.

درمان گرمازدگی کودکان
گرمازدگی کودکان

درمراحل بعدی میتوانید برای درمان گرما زدگی کودک از دستورات زیر پیروی کنید:

 • به کودک خود مایعات فراوان بدهید، به ویژه نوشیدنی های ورزشی برای جایگزینی نمک از دست رفته (از کافئین و الکل خودداری کنید.)
 • کودک را زیر دوش آب خنک، حمام یا حمام اسفنجی ببرید.
 • سایر اقدامات خنک کننده مانند استفاده از حوله های یخی را به کار گیرید. اگر چنین اقداماتی در عرض 15 دقیقه نتوانستند تسکین دهند، به دنبال کمک فوری پزشکی باشید، زیرا گرمازدگی درمان نشده می تواند به گرمازدگی تبدیل شود.
 • کودک پس از بهبود گرمازدگی، احتمالاً در هفته بعد نسبت به دمای بالا حساسیت بیشتری خواهد داشت.بنابراین بهتر است تا زمانی که پزشک به شما بگوید که از سرگیری فعالیت های عادی بی خطر است، کودک را در معرض هوای گرم قرار ندهید.

کدام گروه از کودکان بیشتر در معرض گرمازدگی هستند؟

یکی از بزرگترین عوامل خطر: یک دوره قبلی کم آبی یا گرما زدگی. سایر عواملی که می تواند کودک شما را در معرض خطر بیشتر بیماری گرما قرار دهد عبارتند از چاقی، بیماری اخیر (به خصوص اگر کودک استفراغ کرده یا اسهال داشته است) و استفاده از آنتی هیستامین ها

عدم سازگاری با هوای گرم و ورزش بیش از سطح آمادگی بدنی نیز می تواند منجر به گرما زدگی در کودکان و نوجوانان شود.

جلوگیری از گرمازدگی

چگونه گرمازدگی کودکان را درمان کنیم؟
چگونگی د رمان گرمازدگی کودکان

هنگامی که شاخص گرما بالا است، بهتر است در داخل تهویه مطبوع بمانید. اگر کودکتان در خانه نمی ماند و مجبور به بیرون رفتن هستید، می توانید با انجام این مراحل از گرمازدگی جلوگیری کنید:

 • لباس مناسب بپوشید: لباس های سبک وزن، رنگ روشن و گشاد انتخاب کنید.
 • در محیطی خنک بمانید: تا حد امکان کودکان را در مکانی با تهویه مطبوع نگه دارید. هر چند ساعتی که در تهویه مطبوع سپری می‌کنید می‌تواند به بدن کمک کند وقتی دوباره به گرما می‌رود خنک‌تر بماند.
 •   به خاطر داشته باشید: خنک کننده ها ممکن است راحتی را فراهم کنند، اما زمانی که دما در بالای 90 درجه باشد، از بیماری های مرتبط با گرما جلوگیری نمی کند. گرفتن دوش یا حمام خنک یا رفتن به مکانی با تهویه مطبوع راه بسیار بهتری برای خنک شدن است. کمتر از اجاق گاز و فر استفاده کنید تا دمای خانه خود را خنک تر نگه دارید.
 • فعالیت‌های خارج از منزل را با دقت برنامه‌ریزی کنید: سعی کنید فعالیت در فضای باز را به زمانی که خنک‌ترین زمان است، مانند ساعات صبح و عصر محدود کنید. اغلب در مناطق سایه استراحت کنید تا بدن شما فرصتی برای بهبودی داشته باشد.
 • از کرم ضد آفتاب استفاده کنید: آفتاب سوختگی بر توانایی بدن برای خنک شدن تأثیر می گذارد و می تواند باعث کم آبی بدن شود. اگر مجبورید بیرون بروید، با استفاده از کلاه لبه پهن، عینک آفتابی و استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF 15 یا بالاتر 30 دقیقه قبل از بیرون رفتن، از خود و کودکتان در برابر نور خورشید محافظت کنید.

نوشته های مرتبط