مصرف طولانی شربت اشتها برای کودکان

با وجود اینکه شربت فولمیکس بسیار فوق العاده است و عوارض جانبی زیادی ندارد با این حال هشدار میدهیم که شربت اشتها آور توسط پزشک برای کودکان بی اشتها تجویز می شود که البته علت بی اشتهایی باید مشخص شود تا پزشک تجویز شربت کند. استفاده طولانی مدت از شربت اشتها آور می تواند عوارضی را برای سلامت کودک و بدن کودک داشته باشد که در این مقاله خیلی مفصل به عوارض شربت اشتها برای کودکان و دلایل بی اشتهایی در کودکان می پردازیم. همراه ما باشید!

فواید و مزایای عالی شربت اشتها آور فولمیکس

 • فاقد ماده پارابن
 • خوش طعم
 • دارای اسید فولیک مفید با دز مناسب
 • افزایش اشتهای کودکان
اسید فولیک - فولمیکس - شربت اشتها آور کودکان
فولمیکس – شربت اشتها آور کودکان

معایب استفاده طولانی مدت از اشتها آورها

بر هم زدن چرخه خواب کودک با مصرف شربت اشتها

از مهم ترین و رایج ترین عوارض شربت اشتها برای کودکان، بر هم خوردن چرخه خواب در کودک است. بسیاری کودکان با مصرف شربت اشتها آور خواب منظم خود را از دست داده و دچار بی خوابی می شوند.

از دیگر عوارض شربت اشتها برای کودکان  می توان به مواردی چون، بی‌قراری، تپش قلب، اسهال، یبوست و استفراغ در کودکان اشاره داشت.

مصرف زیاد مکمل رشد کودکان همچنین می‌تواند باعث بروز اختلالات دفع گردد و این در سلامتی کودک تاثیر خواهد گذاشت.

بیشتر عوارض این مکمل های اشتها آور برای کودکان، به دلیل وجود سیپروهپتادین است که یک ماده رایج برای افزایش اشتها می باشد. این ماده مورد استفاده در مکمل اشتها آور، بر سیستم اعصاب مرکزی اثر می‌گذارد و می توان از دلایل بر هم خوردن سیکل خواب کودک باشد.

عوارض مصرف طولانی مدت مکمل اشتها آور برای کودکان

مصرف طولانی مدت شربت اشتها اور برای کودکان می تواند، عوارض جدی به دنبال داشته باشد. مصرف طولانی مدت این دارو بر دیگر قسمت ها و ارگان های بدن کودک اثر می گذارد. پس اصلا نباید این گونه مکمل ها در زمان طولانی مصرف شود.

یک نکته مهم درباره مصرف داروی اشتها اور و بی اشتهایی کودک که باید به ان اهمیت داد، علت بی اشتهایی و تشخیص ان است. بی اشتهایی می تواند به دلایل مختلفی در کودکان ایجاد شود که درمان هر کدام منحصر به فرد است.

دلال بی اشتهایی در کودکان

برای اینکه کودک از عوارض شربت اشتها برای کودکان به دور باشد و بیهوده مصرف داروی اشتها اور توسط کودک استفاده نشود، باید دلایل بی اشتهایی توسط پزشک کودکان تشخیص داده شود.

از دلایل بی اشتهایی در کودکان می تواند بیماری های عفونی، هورمونی، کم خونی و دیابت و بسیاری موارد دیگر باشد که باید درمان شود و اصلا نیازی به مصرف شربت اشتها آور نباشد. اما با استفاده از شربت اشتها آور می تواند این بیماری پنهان بماند و عوارض بسیار بدی را در پی داشته باشد.

پس می توان از عوارض شربت اشتها برای کودکان، مصرف خودسرانه و بدون علت یابی بی اشتهایی در کودک باشد که علائم بیماری های دیگر را پنهان کند.

استفاده از شربت اشتها اور برای کودکان

برای استفاده از شربت اشتها اور برای کودکان باید، ابتدا تشخیص داده شود که بی اشتهایی به چه دلیلی است و سپس با نظر پزشک استفاده گردد.

اگر خودسرانه برای رفع بی اشتهایی کودک، از شربت اشتها آور استفاده شود، می تواند نشانه بیماری های نهفته را بروز ندهد و رشد و سلامت بچه دچار خطر جدی شود. پس برای مصرف مکمل های اشتها آور برا کودک حتما با پزشک مشورت داشته باشید.

سن مجاز مصرف داروی اشتها آور برای کودکان

از طرف سازمان غذا و داروی ایالات متحده امریکا، برای کودکان زیر 2 سال، مصرف دارو و شربت اشتها آور ممنوع است و کاملا رد شده است. حتی برای کودکان 2 تا 4 سال هم، عوارض شربت اشتها برای کودکان وجود دارد و ممکن است دچار مسمومیت شوند. برای کودکان بالای 4 سال هم با تشخیص پزشک برای مدت زمان مشخص شده و کوتاه، می توانند از شربت اشتها آور استفاده کنند.

از رایج ترین عوارض شربت اشتها برای کودکان

مصرف شربت اشتها اور برای کودکان ممکن است عوارضی هم داشته باشد. در واقع سیپروهپتادین است که بر روی اعصاب مرکزی کودک اثر می گذارد و عوارض مختلفی بروز پیدا می کند. از عوارض شربت اشتها برای کودکان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • گیجی
 • خواب آلودگی
 • از بین رفتن تمرکز
 • بی خوابی و هیجان بیش از حد در کودک
 • تپش قلب در کودک
 • کاهش فشار خون در کودک
 • اسهال در کودک
 • بروز یبوست
 • ایجاد استفراغ
 • مشکلات کبدی
 • کاهش هشدارهای مغزی در کودک
 • اختلال در دفع ادرار برای کودک
 • بروز مسمومیت
مهم ترین معیار اشتها در کودکان

برای اینکه ملاک خوبی برای رشد کودک خود داشته باشید باید منحنی رشد او را بررسی نمایید. منحنی رشد یا بالا رونده است و یا پایین رونده است. اگر منحنی رشد کودک شما بالا رونده باشد یعنی رشد خوب و نرمالی دارد اما بر عکس، اگر منحنی رشد کودک شما پایین رونده باشد یعنی رشد کودک نرمال نیست و باید بررسی شود و عدم رشد و قد کودک تشخیص داده شود.

رشد کودکان در سال های اولیه  بسیار زیاد است در سال اول کودک رشد با سرعت بیشتری صورت می گیرد؛ ان طوریکه که در اتمام 3 سالگی وزن کودک به 3 برابر وزن در زمان تولدش خواهد رسید. در این میان، طبیعی است که قد هم بین 25 تا 30 سانتی متر رشد داشته باشد.

اما در سال دوم از زندگی کودک، رشد کودک کم و کم می شود و به نصف این مقدار می رسد و در سال سوم، رشد قدی و وزنی سرعت قابل توجه و زیادی ندارد. در واقع این گونه است که، بعد از 3 سالگی فرآیند رشد به حالتی خواهد شد که، اگر کودک در سال 8 سانتی بر قدش اضافه شود و 2 تا 3 کیلوگرم هم اضافه وزن پیدا کند، رشد بسیار خوبی دارد و اصلا جای نگرانی وجود ندارد.

در نهایت

در این مقاله درباره عوارض شربت اشتها برای کودکان و سن مجاز مصرف داروی اشتها آور برای کودکان و دلال بی اشتهایی در کودکان گفته شد، امیدواریم مطلب فوق مورد رضایت شما عزیزان واقع شده باشد. برای مصرف شربت اشتها اور و نوع ان حتما با پزشک مشورت داشته باشید.

سوالات متداول عوارض شربت اشتها برای کودکان

علت ایجاد اشتها با داروی اشتها آور در کودکان چیست؟

داروهای اشتها آور از انواع آنتی هیستامین  می باشند، که یکی از اثرات آن افزایش اشتها در کودکان است.

مصرف شربت اشتها اور برای کودکان از چه سنی مجاز است؟

کودکان بالای 4 سال با مجوز و تشخیص پزشک می توانند از داروی اشتها اور استفاده کنند البته ان هم در زمان کوتاه مصرف شود.

آیا با وجود بی اشتهایی از کودک باید از شربت اشتها آور استفاده شود؟

خیر باید بی اشتهایی در کودک علت یابی شود و توسط پزشک تجویز گردد.

 

 

 

نوشته های مرتبط