خونی یکی از شایع ترین اختلالات خونی در سراسر جهان است. وقتی در مورد کم خونی صحبت می کنیم، به یک وضعیت پزشکی اشاره می کنیم که در آن مقدار کافی گلبول قرمز سالم در بدن وجود ندارد. فقدان گلبول های قرمز سالم منجر به کاهش سطح اکسیژن می شود و به تدریج عملکرد طبیعی بافت را مختل می کند. در این مقاله به بررسی عوارض کم خونی شدید می پردازیم.

کم خونی شدید چیست؟

کم خونی شدید به وضعیتی اطلاق می شود که در آن بدن فرد گلبول های قرمز سالم را از دست می دهد. همچنین ممکن است به دلیل عدم تولید گلبول های قرمز سالم در بدن باشد. هنگامی که سطح گلبول های قرمز سالم ناکافی باشد، بافت ها و اندام ها اکسیژن کافی دریافت نمی کنند، زیرا گلبول های قرمز مسئول حمل اکسیژن هستند.

انواع مختلفی از کم خونی وجود دارد که هر کدام دلایل متفاوتی دارند. هر نوع کم خونی می تواند رفتارهای متفاوتی از خود نشان دهد، به این معنی که یک نوع ممکن است در یک فرد موقتی و در فرد دیگر مزمن و طولانی مدت باشد. انواع کم خونی را نیز می توان بر اساس شدت و ضعف طبقه بندی کرد.

علادم کم خونی
علادم کم خونی

علائم کم خونی

علائم و نشانه‌های متعددی وجود دارد که افراد، چه مردان و چه زنان در هر سنی، اغلب هنگام شروع کم‌خونی تجربه می‌کنند:

– سردرد
– ضعف و خستگی
– سرگیجه
– احساس سبکی سر
– سردی دست و پا
– پوست رنگ پریده
– تپش قلب یا ضربان نامنظم قلب
– تنگی نفس
– درد قفسه سینه

کم خونی شدید یک علامت هشدار دهنده از وضعیت جدی تر و بحرانی است. بنابراین، در صورت مشاهده علائم مشکوک کم خونی در خود یا فرزندتان، ضروری است با پزشک مشورت کنید تا علت آن را شناسایی کرده و به دنبال کنترل یا درمان مناسب باشید.

برای درمان یا کنترل کم خونی، ابتدا باید علت اصلی آن شناسایی شود. رویکرد درمانی بسته به علت یا علل بیماری متفاوت خواهد بود. درمان کم خونی ممکن است در برخی موارد فقط شامل یک یا دو مکمل باشد، در حالی که برخی دیگر ممکن است به مداخلات پزشکی جدی تری نیاز داشته باشد. یکی از رایج ترین و موثرترین روش های درمان و مدیریت کم خونی در زنان و مردان، تغییر رژیم غذایی است. افراد مبتلا به کم خونی به یک رژیم غذایی سالم و متنوع برای افزایش اثرات درمانی درمان کم خونی نیاز دارند.

عوارض اولیه کم خونی را می توان در واقع به عنوان نشانه هایی در نظر گرفت که نشان دهنده وقوع آن است. برخی از عوارض شایع اولیه عبارتند از:

احساس خستگی بی دلیل در کم خونی شدید
احساس خستگی بی دلیل در کم خونی شدید

احساس خستگی و ضعف بی دلیل: بسیاری از افراد، به ویژه زنان که از کم خونی رنج می برند، در طول روز احساس خستگی می کنند. با وجود ساعت ها استراحت، همچنان احساس خستگی مفرط می کنند و گاهی از ضعف بدن شکایت دارند. یکی دیگر از عوارض اولیه کم خونی، ضعف جسمانی و خستگی است. برخلاف یک فرد سالم، آنها احساس ضعف کلی بدن می کنند و ممکن است انرژی و قدرت کافی برای انجام کارهای روزانه، حتی ساده ترین آنها، نداشته باشند.

ضربان قلب نامنظم: یکی از شایع ترین علائم و عوارض کم خونی، ضربان قلب نامنظم است. ریتم ضربان قلب مختل می شود و بیمار ممکن است از بال زدن یا تپش قلب شکایت کند. همچنین امکان افزایش ضربان قلب وجود دارد. کم خونی واقعاً می تواند یک مهمانی در قلب شما ایجاد کند و باعث شود که با ضربان خودش برقصد. بنابراین اگر متوجه هر گونه بی نظمی در ضربان قلب خود شدید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که سطح آهن خود را بررسی کنید و مهمانی را به مسیر اصلی خود برگردانید.

اختلالات تنفسی: با توجه به این واقعیت که کم خونی باعث کاهش دریافت اکسیژن می شود، تعجب آور نیست که بیماران دچار اختلالات تنفسی و ریوی شوند. عملکرد تنفسی در بیماران کم خون دچار تغییراتی می شود که منجر به شکایت از تنگی نفس می شود.

تغییر رنگ پوست: یکی از علائم قابل توجه کم خونی که با چشم غیر مسلح نیز قابل تشخیص است، تغییر رنگ پوست است. افراد مبتلا به کم خونی اغلب دارای رنگ زردی در پوست خود هستند.

سردی دست‌وپا: یکی دیگر از اثرات قابل توجه کم خونی، سرد شدن دست ها و پاها است. در حالی که بقیه بدن ممکن است احساس گرما کند، دست ها و پاها می توانند سردی غیرطبیعی داشته باشند. بنابراین، اگر متوجه این علائم شدید، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که آن را دریافت کنید

سردرد های متوالی: سردردهای تکرارشونده و دردهای قفسه سینه نیز علائم دیگری هستند که ممکن است در بیماران مبتلا به کم‌خونی رخ دهد. این علائم معمولاً باعث ناراحتی و درد بیمار می‌شود.

درد قفسه سینه: اگر کم‌خونی در انواع مختلف تحت کنترل و درمان قرار نگیرد، می‌تواند به قلب آسیب جدی وارد کند. یکی از نشانه‌های تأثیر کم‌خونی بر قلب، دردهای تکرارشونده در ناحیه قفسه سینه است که به‌عنوان هشدار ابتدایی تلقی می‌شود. با این حال، اگر عارضه تحت کنترل و درمان قرار نگیرد، عوارض جدی‌تری را به دنبال خواهد داشت و شدت آن‌ها افزایش خواهد یافت.

احساس درد در قفسه سینه در کم خونی شدید
احساس درد در قفسه سینه در کم خونی شدید

با توجه به این علائم، در صورت شک به کم‌خونی، بهتر است به پزشک مراجعه کنید و در صورت تایید کم‌خونی، درمان مناسب را به دست بگیرید. همچنین، مصرف موادی مانند آهن و ویتامین ب12 نیز می‌تواند بهبود علائم کم‌خونی را به همراه داشته باشد.

عوارض کم‌خونی شدید

اگر کم‌خونی در انواع مختلف تحت کنترل و درمان قرار نگیرد، می‌تواند به قلب آسیب جدی وارد کند. یکی از نشانه‌های تأثیر کم‌خونی بر قلب، دردهای تکرارشونده در ناحیه قفسه سینه است که به‌عنوان هشدار ابتدایی تلقی می‌شود. با این حال، اگر عارضه تحت کنترل و درمان قرار نگیرد، عوارض جدی‌تری را به دنبال خواهد داشت و شدت آن‌ها افزایش خواهد یافت.

ناتوانی در انجام کارها 

کم‌خونی می‌تواند ناتوانی در انجام فعالیت و خستگی مفرط را به دنبال داشته باشد. بیماران مبتلا به کم‌خونی شدید در هر رده سنی نسبت به همنوعان خود به‌شدت کم‌توان‌تر هستند و ممکن است این شدت خستگی به حدی باشد که حتی انجام فعالیت‌های روزمره برای بیمار غیرممکن شود.

زایمان زودرس

بانوان باردار به دلیل نیاز بالای بدن به فولات و آهن، در معرض خطر کم‌خونی هستند و در صورت عدم کنترل آن، مشکلاتی مانند زایمان زودرس را تجربه می‌کنند. بنابراین، توصیه می‌شود که بانوان باردار مکمل‌های آهن و فولات مصرف کنند و در صورت بروز کم‌خونی، به پزشک خود مراجعه کنند.

زایمان زوررس در علائم کم خونی
زایمان زودرس در علائم کم خونی

آریتمی

کم‌خونی شدید می‌تواند باعث افزایش خطر مرگ و نارسایی قلبی شود. در صورت عدم کنترل و درمان، قلب بیشتر کار می‌کند تا خون بیشتری پمپاژ شود و این موضوع می‌تواند منجر به آریتمی و نامنظم شدن ضربان قلب شود. بنابراین، در صورت بروز کم‌خونی، بهتر است به پزشک مراجعه کرده و درمان مناسب را انجام داد.

لازم به ذکر است که کم‌خونی انواع مختلفی دارد و برخی از آن‌ها ریشه ژنتیکی دارند. بنابراین، تشخیص و درمان صحیح آن بسیار مهم است. همچنین، کم‌خونی ناشی از خونریزی شدید می‌تواند تهدیدکننده زندگی باشد و در سالمندان یکی از ریسک فاکتورهای قوی مرگ‌ومیر شناخته می‌شود.

افزایش خطر مرگ 

خیلی از افراد ممکن است با این تصور که بیماری کم‌خونی شرایط طبیعی است و فقط با استفاده از منابع غذایی حاوی آهن و فولات ممکن است درمان شود، نسبت به کنترل و درمان پزشکی آن بی تفاوت باشند اما تا زمانی که علل کم خونی تشخیص داده نشود، کم خونی سلامت شما را به طور جدی تهدید می کند.

لازم به ذکر است که کم‌خونی یک وضعیت جدی است و به هیچ عنوان نباید آن را نادیده گرفت. برای جلوگیری از تبعات جدی کم‌خونی، لازم است به سلامت خود توجه کافی را داشته باشید و در صورت بروز هرگونه علائم نامطلوب، به پزشک خود مراجعه کنید. در نهایت، تشخیص و درمان صحیح کم‌خونی بسیار مهم است و باید تحت نظر پزشک قرار گیرید.

 

نوشته های مرتبط