قطره برای دل درد نوزادان

بدون شک می دانید که زمانیکه نوزادان به دنیا می آیند دارای بدن بسیار حساسی می باشد که به مرور زمان رشد می کنند و با دنیای اطراف خود هماهنگ می شوند. سیستم هاضمه کودکان نیز یکی از همان اعضاء بدن نوزادان می باشد که بسیار حساس می باشد و نیاز دارد تا به مرور زمان به غذاهای کمکی که می خورد و حتی شیر مادر خود عادت کند. به همین خاطر است که اکثریت نوزادان در بدو تولد خود و چند ماه نخست مدام دچارد دل درد می شوند. پس باید به فکر چاره بود. یکی از راه هایی که برای رفع این مشکل در نوزادان و حتی کودکان وجود دارد استفاده از قطره برای دل درد نوزادان می باشند که حتما باید طبق تجویز و دستور پزشک مخصوص کودکان مصرف شود.

علت دل درد و نفخ نوزادان

آن دسته از والدینی که برای اولین بار است که صاحب فرزند می شوند بدون شک دلیل و علت اصلی دل درد و نفخ فرزند خود را نمی دانند.

خوب، این مسئله کاملا طبیعی است و شاید مادران که برای چندمین بار هم باردار می شوند نسبت به این مسئله اطلاعات چندان زیادی نداشته باشند.

به طور کلی باید بگوییم که نفخ و دل درد، در نورزادان معمولا از هفته دوم تولد آن ها به وجود می آید و تا 6 ماهگی با آن ها همراه می باشد.

علت اصلی این مسئله نبود باکتری های مفید در روده و کم بودن فلورنرمال روده در بدن نوزادان می باشد.

نوزادان به مرور زمان با کمک و تغذیه از غذاهای کمکی و شیر مادر می توانند باکتری های مفید را کسب کنند و بعد از 6 ماهگی به راحتی این مشکل را پشت سر خواهند گذاشت.

اما، از آنجایی که تحمل گاز معده برای نوزادان در این دوران سخت می باشد می توان طبق نظر و تجویز پزشک مخصوص کودکان از قطره برای دل درد نوزادان استفاده کرد.

علائم دل درد و نفخ نوزادان

قطره برای رفع دل درد نوزاد
علائم دل درد و نفخ نوزادان

برای اینکه بدانید از کدام قطره برای دل درد نوزادان برای فرزند خود استفاده کنید نیاز است که به خوبی با علائم این مشکل آشنایی داشته باشید تا خدای نکرده قطره ای اشتباه را مصرف نکنید.

کودکان همچون آدم بزرگتر قادر به بیان گفته های خود نستند و با روش هایی همچون گریه کردن و تغییر شکل صورت خود می خواهند منظورشان را به والدین خود برسانند.

به همین خاطر تشخیص ناراحتی کودکان برای والدین و حتی پرستاران کم تجربه کار سخت و دشواری می باشد.

بنابراین برای اینکه بتوانید متوجه این مسئله شوید که گریه و تغییر شکل صورت نوزاد شما به چه خاطر می باشد باید به خوبی با علائم و نشانه های مربوط به هر بیماری در دوران نوزادی کودک خود آشنا باشید.

چنانچه همه مواردی که در این بخش به آن ها اشاره می کنیم را در نوزاد خود مشاهده کردید این احتمال بسیار زیاد می باشد که نوزاد شما دچار دل درد یا دل پیچه و نفخ شده باشد.

 • شرایط نوزاد مناسب به نظر می‌رسد اما گریه می‌کند.
 • نوزاد پاها را درون شکم جمع می‌شود.
 • پلک‌ها را به هم می‌فشارد و با صورت خود شکلک‌هایی ایجاد می‌کند.
 • در حین گریه، دست‌ها محکم‌تر از همیشه مشت شده و صورت نوزاد قرمز می‌شود
 • با خارج شدن باد از روده بزرگ یا معده، نوزاد آرام می‌گیرد.

درمان دل درد و نفخ نوزاد

Drops for colic in babies
قطره برای معده درد نوزادان

راه ها و روش های مختلف زیادی وجود دارد که از بدو تولد تا 6 ماهگی می توانید برای درمان دل درد نوزادان خود از آن ها استفاده کنید که ما سعی کرده ایم در این بخش به سه مورد از ساده ترین این روش ها اشاره ای مختصر داشته باشیم.

 1. شیر دادن به نوزاد در حالت زاویه دار
 2. خوابیدن روی شکم
 3. حرکت دادن پای نوزاد

شیر دادن به نوزاد در حالت زاویه دار

اولین راه درمان برای دل درد و نفخ نوزادان زیر یک ماه شیر دادن به آن ها به صورت زاویه دار می باشد.

این نوزادان تقریبا 80 درصد روز را در حالت خوابیده به سر می برند و همین دراز کشیدن زیاد برای آن ها باعث می شود تا دچار رفلکس معده شوند.

پس، بهترین کار این است که برای شیر دادن به آن ها زاویه خواب آن ها را کمی تغییر دهید. برای این کار سر و شانه نوزاد خود را کمی بالاتر از شکم او قرار دهید.

بعد از آنکه نوزاد شما شیرش را خورد برای مدت زمان تقریبا 30 دقیقه او را به حالت افقی بغل کنید با این کار هم به هضم راحتر شیر کمک خواهید کرد و هم باعث می شوید تا گازها از معده نوزاد شما خارج شوند.

خوابیدن روی شکم

این روش درمان برای کودکان دوماهه مناسب می باشد.

انجام آن بدین صورت است که، نیم ساعت بعد از شیر دادن به نوزاد خود آن را در وضعیت خوابیدن روی شکم قرار دهید و با یک اسباب بازی با او مشغول بازی کردن شوید.

این کار باعث می شود تا فشار کمتری به شکم کودک شما وارد شود و گازهای حبس شده در معده به راحتی خارج شوند.

حرکت دادن پای نوزاد

آخرین روش درمان برای دل درد نوزادان یعنی حرکت دادن پاهای آن ها است که برای نوزادان سه تا شش ماه مناسب می باشد.

در پاراگراف های قبلی اشاره کردیم که نوزادان زمانیکه احساس دل درد می کنند سعی می کنند پاهای خود را به سمت شکم جمع کنند. زیرا که این کار به آن ها کمک خواهد کرد تا گاز معده خود را به راحتی خارج کنند.

بنابراین شما می توانید با حرکت دادن پای نوزاد خود به حالت دوچرخه فرم در این کار به او کمک زیادی کنید.

کودک را به پشت خوابانده و پاهای او را در دست بگرید و مانند رکاب دوچرخه و دورانی حرکت دهید. برای اینکه کودک خسته نشود هر چند دقیقه این کار را متوقف کنید و مجدد آغاز کنید.

استفاده از مناسبترین قطره برای دل درد نوزادان

بهترین قطره دل درد
استفاده از مناسبترین قطره برای دل درد نوزادان

تا به اینجای کار برایتان از علت ها و علائم دل در در نوزادان صحبت کرده و به سه مورد از روش های ساده برای درمان این مشکل اشاره کرده ایم.

همانطور که در مطالب بالا هم عنوان کردیم یکی از  راه های درمان برای دل درد در نوزادان استفاده از قطره برای دل درد نوزادان که حتما باید طبق دستور پزشک از آن استفاده کنید.

این روزها داروهای متنوع بسیاری برای این منظور در بازار موجود می باشند که با توجه به شرایط بدن نوزاد خود و طبق دستور پزشک می توانید بهترین آن ها را انتخاب کنید.

یکی از بهترین های این قطره های برای رفع دل درد نوزادان داروهای گیاهی می باشند که قطره خوراکی کولیتیک گیاه اسانس هم جزء آن ها می باشد.

این قطره برای نوزادان زیر شش ماه مناسب می باشد و گیاهانی که برای ساخت آن استفاده شده اند باعث می شوند تا حساسیت گوارشی نوزادان کاهش پیدا کند.

این قطره اثرات مثبت زیادی برای درمان نفخ و دل درد نوزاد دارد و تاکنون نتایج بسیار خوبی برای درمان دل درد و نفخ نوزاد داشته است.

در نهایت

بار دیگر یادآوری می کنیم، از آنجایی که سیستم بدنی و گوارشی و هاضمه نوزادان در بدو تولد بسیار حساس می باشد بنابراین حتما باید برای مصرف قطره برای دل درد نوزادان پیش از هر اقدامی با پزشک مخصوص فرزند خود مشورت کرده و با صلاح دید او قطره ای که با سیستم بدنی نوزاد شما هماهنگ می باشد را تهیه و استفاده کنید.

سوالات متداول قطره برای دل درد نوزادان

 1. قطره قولنج نوزاد برای چه مواردی استفاده می شود؟
  این محصول برای تسکین علائم گاز اضافی ناشی از بلع هوا یا برخی غذاها وشیرخشک های مخصوص نوزادان استفاده می شود.
 2. داروهای ضد حساسیت برای نفخ نوزاد چه ویژگی دارند؟
  این نوع داروها به سیستم گوارش کودک این امکان را می‌دهند تا به مرور زمان و با عوارض کمتر به هضم غذاها عادت کنند.
 3. سریع ترین راه را برای درمان دل درد نوزادان چیست؟
  استفاده از شربت و قطره ضد نفخ نوزاد سریع ترین راه است

نوشته های مرتبط