Skip to content

نوراستور

نوراستور چه کاری انجام می دهد؟

نوراستور دارو ضد پارکینسون

نوراستور متعلق به گروهی از داروهای موسوم به داروهای ضد پارکینسون، ترکیب دو داروی لوودوپا و بنسرازید، دارای دو دز ۱۲۵ و ۲۵۰ میلی گرم تهیه شده از منبع اروپایی دارای تاییدیه های US FDA, GMP, EDQM, CEP  می باشد.

نوراستور درمان پارکینسون

نوراستور متعلق به گروهی از داروهای موسوم به داروهای ضد پارکینسون، ترکیب دو داروی لوودوپا و بنسرازید، دارای دو دوز ۱۲۵ و ۲۵۰ میلی گرم تهیه شده از منبع اروپایی دارای تاییدیه های US FDA, GMP, EDQM, CEP می باشد.

نوراستورمتعلق به گروهی از داروهای موسوم به داروهای ضد پارکینسون است که برای معالجه بیماری پارکینسون استفاده می شود. عوامل ضدپارکینسون بر روی سیستم عصبی مرکزی کار می کنند. علائم بیماری پارکینسون ناشی از کمبود دوپامین در مسیر نیگرواستریاتال مغزی بروز می یابد.

بدن می‌تواند در مغز لوودوپا را به دوپامین تبدیل کند، لذا بهبودی قابل توجهی در بیماران پارکینسونی با مصرف لوودوپا انتظار می‌رود.

قرص های نوراستور

قرص های نوراستور حاوی دو دارو به نام های لوودوپا و بنسرازید است و از آن برای درمان بیماری پارکینسون استفاده می شود. کاهش دوپامین در مسیرهای مغزی بر اثر از بین رفتن سلول‌های ترشح ‌کننده ماده‌ای به نام دوپامین  که یک انتقال دهنده عصبی است و تجمع آلفا-سینوکلئین رخ می‌دهد. افزایش نسبت استیل کولین به دوپامین در عقده های قاعده‌ای  مغز موجب علائم ترمور، سفتی عضلات و کندی حرکات می‌شود.

زمانی که لوودوپا وارد سیستم عصبی مرکزی می‌شود به وسیله آنزیمAromatic L-amino acid decarboxylase  به دوپامین تبدیل می‌شود. پیریدوکسال فسفات (ویتامین ب۶) یکی از کوفاکتور‌های مهم در این واکنش محسوب می‌شود در نتیجه گاهی همراه لوودوپا برای بیمار تجویز می‌شود.

علاوه بر سیستم عصبی مرکزی، لوودوپا در سیستم عصبی محیطی نیز به دوپامین تبدیل می‌شود.تبدیل محیطی به دوپامین می‌تواند علاوه بر بروز عوارض، از میزان دوپامین موثری که به مغز خواهد رسید بکاهد و بنابراین کارایی درمان را تحت تاثیر قرار دهد.برای پیشگیری از دکربوکسیلاسیون دوپامین، این دارو اغلب به صورت ترکیب با سایر داروها مانند لوودوپا + بنسرازید (لوودوپا- بی) و یا لوودوپا + کاربی دوپا (لوودوپا-سی) بیشتر به کار می‌رود که سرعت تبدیل لوودوپا به دوپامین درخارج از مغز را مهار کرده و موجب می‌شود لوودوپای بیشتری از سد خونی مغز عبور کند.به زبانی دیگر، به‌طور معمول در کنار لوودوپا از مهارکننده دوپامین محیطی مثل (بنسرازید) جهت ممانعت از تشکیل دوپامین در سیستم عصبی محیطی استفاده می‌شود.

لوودوپا یک آمینو اسید است که به عنوان بخشی از بیولوژی طبیعی انسان‌ها و حیوانات مورد استفاده قرار می‌گیرد. انسان‌ها نیز مانند بخشی از حیوانات لوودوپا را ازطریق بیوسنتز اسید آمینه L-tyrosine می‌سازند. لوودوپا در عملکرد انتقال دهنده های عصبی دوپامین، نوراپی نفرین (نورآدرنالین) و همچنین، اپی نفرین که همه این انتقال دهنده‌ها با هم با عنوان کاتکول آمین شناخته می‌شوند، تأثیر بسزایی دارد. به علاوه لوودوپا در آزادسازی فاکتورهای نوروتروفیک توسط مغز نیز دخالت دارند. 

قبل از استفاده از نوراستور پزشک یا داروساز خود را از وجود هر یک از مشکلات ذیل آگاه سازید

در موارد بسیار نادر نوراستور باعث به خواب رفتن ناگهانی می گردد.لذا اگر فرد مصرف کننده تجربه خواب آلودگى بیش از حد یا تجربه یک خواب ناگهانى رادارد از رانندگى و کار با ماشین آلاتى که نیاز به هوشیارى کامل دارند، بپرهیزد و با پزشک خود تماس بگیرد.

 • وجود هرگونه بیمارى دیگر از جمله داشتن : تشنج، دیابت، زخم معده، مشکلات ریوى، کبدى، کلیوى و یا اختلالات هورمونى، افسردگى یا دیگر اختلالات روانى، پوکى استخوان، سابقه وجود لخته خون در رگها، ریتم نامنظم قلبى و یا سابقه حمله قلبى، بالا بودن فشار داخل چشمگ (گلوکوم)، سرطان پوست و ضایعات پوستى مشکوک
 • رانندگى ویا کار با ماشین آلاتى که نیاز به هوشیارى کامل دارند.
 • باردارى ویا قصد باردار شدن
 • شیردهی
 • حساسیت به هر داروى دیگر، مواد غذایى، رنگها یا مواد نگهدارنده
 • انجام هر نوع جراحى که نیاز به بیهوشى عمومى دارد.

تداخلات دارویی

از مصرف هرگونه داروه با تجویز پزشک یا بدون نسخه، داروهاى گیاهى و مکمل ها بدون مشورت با پزشک یا داروساز در هنگام مصرف نوراستور خوددارى نمائید.
داروهایى که ممکن است با نوراستور تداخل داشته باشند، عبارتند از:

 • داروهاى ضد سرفه و سرماخوردگى، محتوى اپى نفرین یا ترکیبات مشابه آمفتامین ها
 • داروهاى پایین آورنده فشار خون
 • برخى از داروهاى مورد استفاده در درمان مشکلات روانى
 • بیهوشى عمومى با (هالوتان) اگر شما میدانید که قصد رفتن به یک عمل جراحى را دارید که نیاز به این نوع بیهوشى دارد ، شما باید مصرف نوراستور را به مدت ۱۲ تا ۴۸ ساعت قبل از عمل متوقف کنید .
 • قرص آهن یا قرص مولتى ویتامین حاوی آهن: جهت جلوگیری از این تداخل نوراستور را با فاصله حداقل یکساعته از مکمل های خود استفاده کنید.
 • متوکلوپرامید: این دارو می تواند کارایی درمان شما را کاهش دهد.
 • ایزونیازید: این دارو می تواند کارایی درمان شما را کاهش دهد.
 • فنی توئین: این دارو می تواند کارایی درمان شما را کاهش دهد.

مقدار دارو توسط پزشک و با توجه به شدت و نوع علائم و نشانه ها و میزان اثر دارو تعیین مى شود. مصرف بموقع و مطابق تجویز پزشک در اثر بخشى و کاهش عوارض ناخواسته از اهمیت زیادى برخوردار است.

 • دارو را بهمراه یک لیوان کامل آب ببلعید و از جویدن قرص اجتناب کنید.
 • در صورتی که این دارو به تازگی برای شما تجویز شده است، دوز های ابتدایی را میتوانید جهت بهبود تحمل گوارشی با غذا مصرف کنید و پس از چندین دوز، زمان مصرف قرص را به ۳۰ دقیقه قبل و یا یک ساعت بعد غذا تغییر دهید.
 • دوز دارو توسط پزشک و با توجه به شدت و نوع علائم و نشانه ها و میزان اثر دارو تعیین مى شود. مصرف بموقع و مطابق تجویز پزشک در اثر بخشى و کاهش عوارض ناخواسته از اهمیت زیادى برخوردار است.
 • دارو را همراه یا بلافاصله بعد از غذا مصرف نکنید.جهت بهبود در جذب دارو و کارایی درمان قرص را ۳۰ دقیقه قبل و یا یک ساعت بعد از وعده غذایی مصرف کنند.
 • در صورتی که مصرف یک دوز از دارو را فراموش کردید به محض یادآورى باید آن را مصرف کنید مگر اینکه زمان مصرف دوز بعدى نزدیک باشد.در این صورت از مصرف دوباره دارو پرهیز کنید و تا زمان بعدى مصرف صبر کرده و دوز بعدى را به هیچ عنوان دو برابر نکنید.
 • در صورت مصرف بیش از میزان توصیه شده، بلافاصله با پزشک و یا داروساز مشورت کنید.ممکن است شما نیاز به مراقبتهاى پزشکى داشته باشید.
 • رژیم هاى غذایى غنى از (پروتئین) بعنوان مثال مصرف مقادیر زیاد را (گوشت، ماهى و مرغ) ممکن است اثرات مفید نوراستور را کاهش دهد.
 • هیچگاه مصرف دارو را بطور ناگهانى متوقف نکنید.

عوارض جانبی

هر دارو به موازات اثرات درمانى مطلوب ممکن است باعث بروز برخى عوارض ناخواسته شود.در بیشتر بیماران این عوارض جانبى جزئى و گذراست.