درمان دل درد و حالت تهوع

درمان دل درد و حالت تهوع شکایات شایع سلامتی در کودکان و بزرگسالان است. علل آن می تواند از پرخوری و اضطراب گرفته تا عفونت و اختلالات گوارشی متغیر باشد. درمان دل درد و خالت تهوع نیز در هرشرایطی متفاوت است.

دل درد و حالت تهوع می تواند حاد یا مزمن باشد. حاد به این معنی است که علائم کوتاه مدت هستند و ممکن است به طور ناگهانی ظاهر شوند. مزمن به این معنی است که این وضعیت پایدار است.

دل درد یکی از نادیده گرفته ترین شکایات است. افراد با درد دل درد پزشکان می آیند، اما بیشتر اوقات ترجیح می دهند مسکن مصرف کرده و صبر کنند. ناراحتی و سایر ناراحتی ها در شکم می تواند واقعاً یک علامت خطرناک باشد. در بسیاری از موارد، دل درد و حالت تهوع نشان دهنده یک بیماری جدی است. پس زمان از دست رفته و همچنین خوددرمانی نادرست می تواند مشکل را تشدید کند.

دل درد ممکن است تنها علامت باشد یا با علائم دیگری همراه باشد: حالت تهوع، نفخ، اختلالات مدفوع، تکرر ادرار، ترشحات واژن، تب. چنین علائمی تصویر بیماری را تکمیل می کند و به شما امکان می دهد مشکل را با دقت بیشتری تعیین کنید. برای مثال درد در قسمت پایین سمت راست شکم و در لمس حساس است و همچنین تب دارید یا استفراغ می کنید. اینها ممکن است علائم آپاندیس باشند.

بررسی علت دل درد

برای درک اینکه درد چقدر خطرناک است یا چرا ظاهر شده، باید عوامل زیادی را در نظر بگیرید. کجا، چگونه، چه مدت درد می کند، چه علائم دیگری وجود دارد و… همه اینها به درک وضعیت و تصمیم گیری صحیح کمک می کند.

برای درک بهتر این سوالات را از خود بپرسید: چه چیزی می تواند به شکم صدمه بزند؟ شکم جایی است که اندام های داخلی در آن قرار دارند. شامل: معده، کبد، روده، پانکراس، طحال، کیسه صفرا، روده ها، اندام های دستگاه تناسلی ، مثانه و …

در این مقاله به برخی از علل حاد و مزمن دل درد و حالت تهوع می پردازیم. ما همچنین در مورد مراقبت از خود، زمان مراجعه به پزشک، درمان پزشکی، عوارض و پیشگیری بحث می کنیم.

علل حاد دل درد و حالت تهوع

دل درد و حالت تهوع می تواند از عوارض جانبی داروها باشد یا به دلیل گاستروانتریت ویروسی یا استرس رخ دهد.

علل دل درد حاد و حالت تهوع

 • التهاب معده
 • عوارض جانبی برخی داروها، مانند آنتی بیوتیک ها و درمان های سرطان
 • گاستروانتریت ویروسی

گاستروانتریت ویروسی یکی از علل شایع دل درد و حالت تهوع است. اگرچه مردم اغلب از این بیماری به عنوان “آنفولانزای معده” یاد می کنند، اما در واقع عفونت روده است و ویروس آنفولانزا را درگیر نمی کند.

گاستروانتریت ویروسی معمولا کمتر از یک هفته طول می کشد و بدون درمان دارویی بهبود می یابد. با این حال، استفراغ و اسهال مکرر می تواند منجر به کم آبی شدید شود که به ویژه در کودکان و بزرگسالان خطرناک است. افرادی که علائم کم آبی دارند باید به سرعت به دنبال مراقبت های پزشکی باشند.

گاستروانتریت همچنین می تواند ناشی از خوردن غذای آلوده باشد که می تواند به باکتری ها، ویروس ها یا انگل های مضر وارد بدن شود. علائم مسمومیت غذایی مشابه علائم گاستروانتریت ویروسی است و افراد در صورت بروز کم آبی یا شدید شدن علائم باید به پزشک مراجعه کنند.

حملات حاد دل درد و حالت تهوع می تواند در کودکان شایع باشد و استرس و اضطراب گاهی اوقات می توانند از عوامل ایجاد کننده آن باشند. اگر کودکی قبل از امتحان یا مسابقه ورزشی رقابتی در مدرسه از دل درد احساس ناراحتی می کند، ممکن است نشانه ای از اضطراب باشد. کمک به کودک برای مقابله با استرس و اضطراب نیز ممکن است به کاهش مشکلات گوارشی کمک کند.

علائم و نشانه های دل درد

دل درد ممکن است اشکال مختلفی داشته باشد. دل درد علاوه بر شدت آن به روش های زیر قابل توصیف است:

درد عمومی این به دردی اشاره دارد که در بیش از نیمی از ناحیه شکم شما احساس می شود و نوعی ویروس معده، سوء هاضمه یا گاز به عنوان علت درد شما است.

درد موضعی این به دردی اشاره دارد که فقط در یک ناحیه از شکم احساس می‌شود و نوعی مشکل در عضوی مانند معده، آپاندیس یا کیسه صفرا به عنوان علت درد است.

گرفتگی این نوع درد می آید و می رود، یا در شدت یا موقعیت درک شده در شکم شما تغییر می کند. گرفتگی به ندرت جدی است و با گاز، دفع مدفوع یا قاعدگی به عنوان علت درد شما مشخص می شود.

درد کولیکی مانند گرفتگی، این نوع درد می آید و می رود، اما تمایل دارد که شدید باشد و ناگهان شروع شده و پایان یابد.

اگر دل درد شما آنقدر شدید است که نمی توانید بدون احساس درد بیشتر حرکت کنید یا در یک موقعیت راحت بنشینید، مهم است که با پزشک خود تماس بگیرید.
اگر درد شکم شما با هر یک از علائم زیر همراه است، فوراً به پزشک مراجعه کنید:

 • تب
 • مدفوع خونی
 • حالت تهوع و استفراغی که برطرف نمی شود
 • کاهش وزن
 • پوست مایل به زرد
 • شکم برای لمس بسیار حساس است
 • شکم متورم

علل مزمن دل درد و حالت تهوع

برخی از داروهای تجویزی و بدون نسخه و همچنین مکمل های غذایی می توانند باعث دل درد یا حالت تهوع شوند. داروها می توانند این کار را با تحریک معده، منجر به حالت تهوع، درد، و اسهال، یا با کند کردن هضم غذا که منجر به یبوست می شود، انجام دهند. حتما برچسب هر دارویی را که مصرف می کنید بررسی کنید تا ببینید آیا دل درد به عنوان یک عارضه جانبی احتمالی ذکر شده است یا خیر.

دلایل دل درد مزمن و حالت تهوع

 • گاستریت

گاستریت التهاب مخاط معده است. این التهاب می تواند حاد یا مزمن باشد. علاوه بر معده درد و حالت تهوع، ورم معده نیز می تواند باعث استفراغ شود.

شایع ترین علت قابل اعتماد گاستریت عفونت با باکتری به نام هلیکوباکتر پیلوری است. علل دیگر عبارتند از آسیب به پوشش معده، به طور بالقوه ناشی از الکل یا استفاده مکرر از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، که شامل ایبوپروفن و آسپرین است.

 • انسداد روده

انسداد روده می تواند باعث درد معده، استفراغ، نفخ و یبوست شود. اگر فرد تحت درمان قرار نگیرد، انسداد روده می تواند منجر به عوارض جدی شود.

آیا حالت تهوع و اسهال علائم کرونا است؟
حالت تهوع و اسهال جز علائم کرونا می باشد؟

علل انسداد روده شامل مواردی مانند:

 1. چسبندگی ها، که نوارهای بافتی هستند که می توانند پس از جراحی ایجاد شوند
 2. بیماری التهابی روده
 3. دیورتیکولیت
 4. سرطان
 • اختلالات عملکردی دستگاه گوارش

اینها دسته ای از اختلالات هستند که در آن دستگاه گوارش آنطور که باید کار نمی کند و مشکلات ساختاری قابل مشاهده است.

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و سوء هاضمه عملکردی نمونه هایی از اختلالات عملکردی دستگاه گوارش هستند.

IBS می تواند باعث درد یا گرفتگی شکم و همچنین نفخ و اسهال یا یبوست شود. علائم سوء هاضمه عملکردی می تواند شامل درد در قسمت بالای شکم، حالت تهوع و استفراغ باشد.

بر اساس گزارش بنیاد بین المللی اختلالات گوارشی، اختلالات عملکردی دستگاه گوارش از هر چهار نفر در ایالات متحده یک نفر را تحت تاثیر قرار می دهد.

 • سایر علل مزمن

سایر دلایل دل درد مزمن و حالت تهوع می تواند شامل موارد زیر باشد:

بارداری می تواند باعث تهوع، استفراغ و درد معده، به ویژه در مراحل اولیه شود

مشکلات سیستم عصبی مرکزی، از جمله سردردهای میگرنی، فشار داخل جمجمه، تشنج و سکته مغزی، می تواند باعث تهوع شود.

مشکلات گوش داخلی، مانند عفونت و التهاب، می تواند باعث سرگیجه و حالت تهوع شود

استرس، اضطراب و افسردگی در برخی افراد می تواند منجر به مشکلات معده شود

علت شکم درد از نوع حاد
دلایل شکم درد از نوع حاد چیست

مدت زمان دل درد

دل درد بسته به علت اصلی آن می تواند کوتاه یا طولانی مدت باشد. این می تواند مداوم یا تکرار شونده، آمدن و رفتن در فواصل زمانی تصادفی یا با فعالیت ها یا رفتارهای خاص باشد.

اینکه دل درد شما چقدر طول می کشد، یا اینکه می آید و می رود، لزوماً با شدت بیماری زمینه ای مطابقت ندارد. درد شدیدی که به طور ناگهانی ایجاد می شود نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. همچنین اگر درد مداومی دارید که با حرکت یا سرفه افزایش می‌یابد، یا اگر در ابتدا درد خفیفی دارید که طی ساعت‌ها یا روزها شدیدتر می‌شود، باید به پزشک مراجعه کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر درد در قفسه سینه همراه با ناراحتی شکمی باشد، فرد باید به پزشک مراجعه کند.

دل درد و حالت تهوع اغلب کوتاه مدت هستند و به خودی خود بهبود می یابند. با این حال، علائم مداوم ممکن است نشانه یک بیماری جدی تر باشد.

اگر هر یک از علائم زیر همراه با ناراحتی شکمی باشد، افراد باید فوراً به پزشک مراجعه کنند:

 • استفراغ مکرر یا  وجود خون در استفراغ
 • اسهالی که بیش از 2 روز طول بکشد
 • مدفوع خونی یا سیاه و قیری رنگ
 • درد در قفسه سینه، بازو، گردن یا فک
 • مشکل در تنفس یا بلع
 • کاهش وزن غیر قابل توضیح
 • کم آبی بدن
 • دل درد شدید دارید یا دردی که چند روز طول کشیده
 • حالت تهوع و تب دارید
 • مدفوع یا ادرار خونی دارید
 • ادرار دردناک دارید
 • عدم دفع مدفوع مخصوصا اگر استفراغ هم دارید
 • سوزش سر دل که با داروهای بدون نسخه بهتر نمی شود
 • آسیب دیدگی قبل از شروع دل درد

درمان دل درد و حالت تهوع

دل درد یا حالت تهوع می تواند از نفخ و سوء هاضمه تا درد شدید و تیز و کوبنده متغیر باشد.هیچ درمان واحدی برای متوقف کردن درد معده وجود ندارد. درمان برای متوقف کردن درد معده شما بسیار متفاوت است و به علت خاص بستگی دارد.

درمان دل درد و حالت تهوع به علل آن بستگی دارد.با این حال، برخی از درمان‌ها وجود دارند که می‌توانند برای چندین بیماری زمینه‌ای این علائم استفاده شوند. علاوه بر این، برخی از بیماری ها بسته به شدت آنها ممکن است چندین درمان داشته باشند.

برای افراد مبتلا به اسهال یا استفراغ شدید، پزشک ممکن است محلول آبرسانی خوراکی را برای درمان کم آبی تجویز کند. آنها همچنین ممکن است داروهای ضد استفراغ را تجویز کنند، داروهایی که می توانند به مقابله و درمان دل درد و حالت تهوع و استفراغ کمک کنند.

اگر بیماری مشکوک به گاستریت یا نوع دیگری از اختلالات گوارشی باشد، ممکن است آزمایش‌های پزشکی مانند آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی را تجویز کند. افراد مبتلا به گاستریت ناشی از عفونت هلیکوباکتر پیلوری احتمالاً مجبور به تکمیل دوره آنتی بیوتیک هستند.

در اینجا لیستی از داروهایی که میتوانند به کاهش شکم درد حاد کمک کنند آماده کرده ایم:

 • هیدروکسید آلومینیوم و هیدروکسید منیزیم: هیدروکسید آلومینیوم و هیدروکسید منیزیم حاوی آنتی اسیدهایی هستند که برای پیشگیری از زخم معده، تسکین سوزش سر دل، سوء هاضمه اسیدی و ناراحتی های معده تجویز می شوند.
 • آزترونام: آزترونام یک آنتی بیوتیک  است که برای عفونت های جدی ناشی از باکتری های گرم منفی حساس مانند عفونت دستگاه ادراری، عفونت دستگاه تنفسی تحتانی تجویز می شود.
 • بودزوناید: بودزوناید یک کورتیکواستروئید است که برای بیماری های التهابی روده، آسم و همچنین برای مشکلات تنفسی تجویز می شود.
 • دکسلانسوپرازول: دکسلانسوپرازول یک مهارکننده پمپ پروتون است که برای ازوفاژیت و سوزش سر دل ناشی از بیماری ریفلاکس معده به مری تجویز می شود.
 • داکسی سایکلین: داکسی سایکلین یک آنتی بیوتیک وسیع الطیف است که برای انواع خاصی از عفونت های باکتریایی مانند ذات الریه و سایر عفونت های دستگاه تنفسی، بیماری لایم، عفونت های پوست، دستگاه تناسلی و ادراری و سیاه زخم تجویز می شود.
عوارض دل درد و حالت تهوع

کم آبی عارضه شایع شرایطی است که باعث استفراغ یا اسهال شدید می شود. نشانه های کم آبی می تواند شامل منبع مورد اعتماد باشد:

 • تشنگی
 • خشکی دهان
 • خستگی
 • ادرار تیره و ادرار کمتر از حد طبیعی
 • هنگام گریه کردن اشک نریزد
 • گونه ها یا چشم های فرورفته
 • احساس سبکی سر یا سرگیجه

سایر عوارض احتمالی دل درد و حالت تهوع به علت اصلی آن بستگی دارد. به عنوان مثال، کم خونی یکی از عوارض احتمالی گاستریت فرسایشی است که به دلیل خونریزی مزمنی است که این بیماری در معده ایجاد می کند.

جلوگیری از شیوع علائم دل درد و حالت تهوع

شستن مکرر دست ها می تواند به فرد کمک کند تا از میکروب هایی که باعث درد معده و حالت تهوع می شوند جلوگیری کند.

گاستروانتریت ویروسی و مسمومیت غذایی از علل شایع درد معده و حالت تهوع هستند. بهداشت خوب می تواند به جلوگیری از این مشکلات سلامتی کمک کند.

رعایت بهداشت کلیدی برای جلوگیری از بسیاری از میکروب هایی است که می توانند باعث درد معده و حالت تهوع شوند. افراد می توانند از روش های زیر به عنوان استاندارد استفاده کنند:

شستن مکرر دست ها با آب و صابون، به ویژه بعد از استفاده از حمام و قبل و بعد از دست زدن به غذا

نگهداری، تمیز کردن و آماده کردن غذا با دقت و درستی

پختن یا گرم کردن مجدد غذا به طور کامل

ضد عفونی کردن سطوح آلوده

لباس‌ها و ملافه‌های کثیف را به دقت بشویید.

درمان های خانگی برای دل درد

 • برای تسکین دل درد ، ممکن است یک پد گرم کننده را امتحان کنید.
 • چای بابونه یا نعناع ممکن است به بهبود درد دل کمک کند.
 • حتماً مایعات شفاف زیادی بنوشید تا بدنتان آب کافی داشته باشد.
 • به جای سه وعده غذایی بزرگ، چندین وعده غذایی کوچکتر بخورید.
 • غذای خود را به آرامی و خوب بجوید .
 • از غذاهایی که شما را آزار می دهند دوری کنید (مثلاً غذاهای تند یا سرخ شده) .
 • استرس را با ورزش، مدیتیشن یا یوگا کاهش دهید.
موارد اجتناب پذیر:
 • غذاهای ادویه دار
  غذاهای چرب یا چرب
  محصولات لبنی
  غلات کامل
  سبزیجات خام
  کافئین
  الکل

 

خلاصه

نحوه درمان دل درد و حالت تهوع با توجه به تشخیص علت آن است، اکثر اوقات دل درد و تهوع از علائم شایع  بیماری های مختلف در بزرگسالان و کودکان است. علل می تواند شامل پرخوری، عفونت های روده ای، استرس و اضطراب و اختلالات مزمن دستگاه گوارش باشد.

درد معده و حالت تهوع معمولاً کوتاه مدت هستند و خودبه خود بهبود می یابند. با این حال، افرادی که علائم مداوم دارند باید برای ارزیابی به پزشک مراجعه کنند.

برای افرادی که علائم آنها اسهال و استفراغ است، نوشیدن مایعات فراوان برای جلوگیری از کم آبی بدن مهم است. افرادی که علائم کم آبی دارند باید به سرعت به دنبال مراقبت های پزشکی باشند.

نوشته های مرتبط