راه های مفید برای تقویت سیستم ایمنی بدن و مبارزه با بیماری ها

چگونه می توانید سیستم ایمنی بدن خود را بهبود بخشید؟ در کل، سیستم ایمنی بدن شما کار قابل توجهی در دفاع از شما در برابر میکروارگانیسم های بیماری زا انجام می دهد. اما گاهی اوقات شکست می خورد: یک میکروب با موفقیت حمله می کند و شما را بیمار می کند.

خطرات بهداشتی مرتبط با کرونا ویروس جدید (COVID-19) بسیاری از افراد را بر آن می دارد تا بیشتر روی تقویت سیستم ایمنی خود تمرکز کنند.

سیستم ایمنی شما شبکه پیچیده ای از سلول ها، بافت ها و اندام ها است که با هم کار می کنند تا بدن شما را در برابر عفونت ها و بیماری ها محافظت کنند. واکسن هایی وجود دارند که در برابر بیماری های خاص ایمنی ایجاد می کنند. واکسن‌های کووید-۱۹، بهترین دفاع ما در برابر ویروس، خطر ابتلا و انتشار ویروس را کاهش می‌دهند و به پیشگیری از بیماری‌های جدی و مرگ کمک می‌کنند. برخی از داروها و درمان‌های خانگی می‌توانند به درمان موارد خفیف تا متوسط کووید کمک کنند.

اما فراتر از درمان‌های پزشکی و اقدامات احتیاطی برای پیشگیری از ویروس، راه‌هایی وجود دارد که بتوانیم استرس را کاهش دهیم و به دنبال ایجاد یک سبک زندگی سالم برای عملکرد بهینه سیستم ایمنی باشیم.

برای تقویت سیستم ایمنی خود چه کاری می توانید انجام دهید؟

ایده تقویت ایمنی شما فریبنده است، اما توانایی انجام این کار به دلایل متعددی مبهم بوده است. سیستم ایمنی یک سیستم است، نه یک موجود واحد. برای عملکرد خوب، به تعادل و هماهنگی نیاز دارد. در حال حاضر، هیچ ارتباط مستقیم علمی ثابت شده ای بین سبک زندگی و افزایش عملکرد سیستم ایمنی وجود ندارد.

اما این بدان معنا نیست که تأثیرات سبک زندگی بر سیستم ایمنی غیر معقول است و نباید مورد مطالعه قرار گیرد. محققان در حال بررسی اثرات رژیم غذایی، ورزش، سن، استرس روانی و سایر عوامل بر پاسخ ایمنی، هم در حیوانات و هم در انسان هستند. در این میان، استراتژی‌های کلی زندگی سالم منطقی هستند، زیرا احتمالاً به عملکرد سیستم ایمنی کمک می‌کنند و مزایای سلامتی اثبات‌شده دیگری نیز دارند.

راه های سالم برای تقویت سیستم ایمنی بدن

اولین خط دفاعی شما انتخاب یک سبک زندگی سالم است. پیروی از دستورالعمل های کلی سلامتی بهترین گامی است که می توانید برای حفظ عملکرد طبیعی سیستم ایمنی خود بردارید. هر قسمت از بدن شما، از جمله سیستم ایمنی شما، زمانی که از حملات محیطی محافظت می شود و با استراتژی های زندگی سالم مانند مواردی که در ادامه توضیح میدهیم تقویت می شود

6 راه برای تقویت سیستم ایمنی بدن

مکمل ها و محصولات زیادی وجود دارند که ادعا می کنند به بهبود ایمنی کمک می کنند. اما تقویت سیستم ایمنی بدن کمی سخت‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید

سیستم ایمنی بدن شما فوق العاده پیچیده است. از سرماخوردگی گرفته تا آنفولانزا و کووید-19، باید به اندازه کافی قوی و پیچیده باشد تا بتواند با انواع بیماری ها و عفونت ها مبارزه کند، اما نه آنقدر قوی که بیش از حد واکنش نشان دهد – و باعث ایجاد اختلالات خود ایمنی شود. برای عملکرد در چنین تعادل ظریف، به شدت توسط ورودی های مختلف کنترل می شود.

علیرغم این پیچیدگی، کارهایی وجود دارد که می توانید برای کمک به سیستم ایمنی بدن خود برای جلوگیری از عفونت یا بیماری انجام دهید.

در اینجا پنج روش علمی برای ایجاد و حفظ یک سیستم ایمنی قوی و سالم و همچنین اینکه چرا نباید به جای آن به مکمل ها تکیه کنید، آورده شده است.

  1. در مورد واکسن های توصیه شده به روز باشید

ساختن یک سیستم ایمنی قوی با بهره گیری از بهترین راه برای محافظت از خود در برابر بیماری های مضر شروع می شود: واکسن.

ویتامین d و سی یکی از مهم ترین ویتامین ها برای بدن
مهم ترین ویتامین ها برای بدن

سیستم ایمنی بدن شما هوشمند است، اما واکسن‌ها آن را آموزش می‌دهند تا حتی باهوش‌تر باشد – به آن کمک می‌کند تا یاد بگیرد که چگونه برخی بیماری‌های بیماری‌زا را تشخیص دهد و با آن مبارزه کند. یادگیری از طریق واکسیناسیون برای سیستم ایمنی شما بسیار ایمن تر از عفونت با این میکروب های مضر است.

همیشه مهم است که در مورد واکسیناسیون های توصیه شده، به ویژه واکسن یا تقویت کننده کووید-19 و همچنین واکسن سالانه آنفولانزا به روز باشید.

  1. رژیم غذایی سالم را حفظ کنید

مانند بسیاری از چیزهایی که در بدن شما وجود دارد، یک رژیم غذایی سالم کلید یک سیستم ایمنی قوی است. این بدان معناست که مطمئن شوید که مقدار زیادی سبزیجات، میوه ها، حبوبات، غلات کامل، پروتئین بدون چربی و چربی های سالم مصرف می کنید.

علاوه بر تامین انرژی مورد نیاز سیستم ایمنی بدن، یک رژیم غذایی سالم می تواند به شما کمک کند که مقادیر کافی از ریزمغذی هایی را که در حفظ سیستم ایمنی شما نقش دارند، دریافت کنید، از جمله:

ویتامین B6 موجود در مرغ، سالمون، ماهی تن، موز، سبزیجات سبز و سیب زمینی (با پوست)

ویتامین C موجود در مرکبات از جمله پرتقال و توت فرنگی و همچنین گوجه فرنگی، بروکلی و اسفناج

ویتامین E موجود در بادام، روغن آفتابگردان و گلرنگ، تخمه آفتابگردان، کره بادام زمینی و اسفناج

از آنجایی که متخصصان بر این باورند که بدن شما ویتامین‌ها را به‌جای مکمل‌ها از منابع غذایی به‌طور مؤثرتری جذب می‌کند، بهترین راه برای حمایت از سیستم ایمنی بدن، داشتن یک رژیم غذایی متعادل است.

  1. به طور منظم تمرین کن

فعالیت بدنی فقط برای ساختن عضلات و کمک به کاهش استرس نیست، بلکه بخش مهمی از سالم بودن و حمایت از سیستم ایمنی سالم است.

یکی از راه‌هایی که ورزش می‌تواند عملکرد سیستم ایمنی را بهبود بخشد، تقویت گردش خون کلی شماست، که سلول‌های ایمنی و سایر مولکول‌های مبارزه کننده با عفونت را آسان‌تر می‌کند تا به راحتی در سراسر بدن حرکت کنند.

در واقع، مطالعات نشان داده اند که انجام هر روز 30 دقیقه ورزش متوسط ​​تا شدید به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک می کند. این بدان معناست که تمرکز بر فعال ماندن و ورزش منظم مهم است.

  1. هیدراته بمانید

آب نقش های مهمی در بدن شما ایفا می کند، از جمله حمایت از سیستم ایمنی شما.

مایعی در سیستم گردش خون شما به نام لنف، که سلول های ایمنی مهم مبارزه کننده با عفونت را در اطراف بدن شما حمل می کند، عمدتا از آب تشکیل شده است. کم آبی حرکت لنف را کند می کند و گاهی اوقات منجر به اختلال در سیستم ایمنی بدن می شود.

حتی اگر ورزش نمی‌کنید یا عرق نمی‌کنید، دائماً از طریق تنفس، و همچنین از طریق ادرار و مدفوع، آب خود را از دست می‌دهید. برای کمک به تقویت سیستم ایمنی خود، مطمئن شوید که آبی را که از دست می دهید با آبی که می توانید استفاده کنید جایگزین می کنید – که با دانستن میزان مصرف آب روزانه شما شروع می شود.

  1. به اندازه کافی بخوابید

مطمئناً خواب یک فرآیند فعال به نظر نمی رسد، اما وقتی بیدار نیستید، چیزهای مهم زیادی در بدن شما اتفاق می افتد. به عنوان مثال، مولکول های مهم مبارزه کننده با عفونت هنگام خواب ایجاد می شوند.

مطالعات نشان داده است افرادی که خواب با کیفیت کافی ندارند، پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ها، مانند ویروس هایی که باعث سرماخوردگی می شوند، بیشتر مستعد ابتلا به بیماری هستند.

برای اینکه به سیستم ایمنی خود بهترین فرصت را برای مبارزه با عفونت و بیماری بدهید، مهم است که بدانید هر شب چقدر باید بخوابید و همچنین اقداماتی را که باید در صورت مشکل خواب انجام دهید، بدانید.

  1. استرس را به حداقل برسانید

چه سریع باشد و چه در طول زمان، مهم است که بدانید استرس چگونه بر سلامت شما تأثیر می گذارد – از جمله تأثیری که بر سیستم ایمنی شما می گذارد.

در طول یک دوره استرس، به ویژه استرس مزمن که مکرر و طولانی مدت است، بدن شما با شروع چیزی که پاسخ استرس نامیده می شود، پاسخ می دهد. این به شما کمک می کند تا با موقعیت های استرس زا کنار بیایید. متأسفانه، این پاسخ همچنین سیستم ایمنی بدن شما را سرکوب می کند – احتمال عفونت یا بیماری شما را افزایش می دهد.

استرس برای هر کسی متفاوت است و نحوه تسکین آن نیز متفاوت است. با توجه به تأثیری که می تواند بر سلامت شما داشته باشد، مهم است که بدانید چگونه استرس را تشخیص دهید. و چه نفس عمیق، چه میانجیگری، چه دعا یا ورزش، باید با فعالیت هایی که به شما در کاهش استرس کمک می کند نیز آشنا شوید.

نوشته های مرتبط