دیابت زمانی ایجاد می شود که بدن فرد انسولین کافی برای پردازش قندهای موجود در خون تولید نکند. این می تواند منجر به عوارضی از جمله پا درد دیابتی شود. هنگامی که افراد دچار پا درد دیابتی پا شوند، ممکن است این درد در نتیجه آسیب عصبی باشد. اگر فرد دیابتی تحت درمان قرار نگیرد یا نتواند سطح قند خون خود را مدیریت کند، ممکن است آسیب عصبی رخ دهد.

در این مقاله به طور مفصل به پا درد دیابتی و همچنین نحوه پیشگیری از آن و گزینه های درمانی می پردازیم.

چرا پا درد دیابتی می گیریم؟

افراد مبتلا به دیابت ممکن است عوارض متعددی را تجربه کنند، به خصوص اگر سطح قند خون آنها تحت کنترل نباشد. یکی از عوارض شایع دیابت ، نوروپاتی دیابتی است. نوروپاتی دیابتی به آسیب عصبی اشاره دارد. نوروپاتی دیابتی می تواند در قسمت های مختلف بدن رخ دهد. با این حال، بیشتر در پاها و بازوها دیده می شود.

هنگامی که آسیب عصبی در این اندام های بیرونی رخ می دهد، پزشکان آن را نوروپاتی محیطی دیابتی می نامند.

دیابت چگونه باعث پا درد می شود؟

هنگامی که نوروپاتی محیطی دیابتی پاها را تحت تاثیر قرار می دهد، به این معنی است که اعصاب دیگر به درستی کار نمی کنند. همراه با درد، فرد ممکن است احساس بی حسی و گزگز نیز کند.

افرادی که نوروپاتی محیطی دیابتی را تجربه می کنند، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد عوارض جدی در پا یا ساق پاهای خود هستند، از جمله آسیب یا قطع عضو. هنگامی که نوروپاتی دیابتی رخ می دهد، درمان تمایل دارد بر کاهش درد و علائم گرفتگی تمرکز کند. درمان ها همچنین ممکن است به کند کردن پیشرفت بیماری کمک کنند.

عوارض ناشی از پا درد دیابتی

نوروپاتی محیطی دیابتی بدون درمان می تواند عوارض جدی ایجاد کند. در مواردی که روی پاها تأثیر می گذارد، این می تواند شامل موارد زیرباشد:

قطع عضو

عفونت در اندام

سقوط به دلیل از دست دادن تعادل

درمان پا درد دیابتی چیست؟
درمان پا درد دیابتی

درمان پا درد دیابتی

بهترین درمان برای نوروپاتی دیابتی پیشگیری است. افراد مبتلا به دیابت می توانند خطر ابتلا به نوروپاتی محیطی دیابتی را از طریق مدیریت موثر سطح قند خون خود کاهش دهند.حتی اگر به نوروپاتی محیطی دیابتی مبتلا شوند، فرد باید به بهترین شکل ممکن سطح قند خون خود را کنترل کند.

تمرکز اصلی درمان نوروپاتی محیطی دیابتی مدیریت درد است. در موارد خفیف، فرد ممکن است بتواند از داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کند.

در موارد متوسط ​​تا شدید، یک متخصص مراقبت های بهداشتی ممکن است برای درمان درد دارو تجویز کند. این داروها ممکن است شامل دولوکستین (Cymbalta) یا پره گابالین (Lyrica) باشد. در برخی موارد، پزشک ممکن است داروهای مخدر مانند تاپنتادول یا ترامادول را تجویز کند.

درمان های خانگی برای پا درد دیابتی

اگرچه درمان‌های پزشکی می‌توانند به کاهش درد کمک کنند، اما اقدامات متعددی وجود دارد که فرد می‌تواند در خانه برای کمک به کاهش یا کاهش اثرات نوروپاتی محیطی دیابتی انجام دهد.

موارد زیر برخی از بهترین گزینه ها برای تسکین درد پا در خانه هستند:

 • ورزش

انجام ورزش منظم و متوسط ​​دارای طیف وسیعی از مزایای سلامتی مانند بهبود جریان خون است. بهبود جریان خون به رساندن اکسیژن و مواد مغذی به پاها کمک می کند.افراد مبتلا به نوروپاتی محیطی دیابتی در صورت افزایش سطح فعالیت بدنی ممکن است علائم خود را کاهش دهند.

با این حال، هر فردی که دارای یک بیماری جدی مانند دیابت است، باید قبل از شروع ورزش جدید با پزشک خود صحبت کند.

 • رژیم غذایی

خوردن یک رژیم غذایی متعادل می تواند به افراد مبتلا به دیابت کمک کند تا درد عصبی را مدیریت کنند. با خوردن غذاهایی که به کنترل سطح قند خون کمک می کنند، افراد می توانند از بدتر شدن آسیب جلوگیری کرده و به کاهش التهاب زمینه ای کمک کنند.

روی گزینه های سالمی تمرکز کنید که به ثابت نگه داشتن سطح قند خون کمک می کند. غذاهای مفید عبارتند از:

پروتئین بدون چربی

چربی های خوب، مانند روغن زیتون، آجیل یا ماهی

سبزیجات غیر نشاسته ای

میوه ها، در حد اعتدال

کربوهیدرات های پیچیده، مانند بلغور جو دوسر یا غلات کامل و نان

 • مکمل ها

افراد همیشه تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را تنها از طریق رژیم غذایی دریافت نمی کنند. در برخی موارد، مکمل های دریافتی مواد مغذی می تواند به پر کردن شکاف های تغذیه ای کمک کند.

ویتامین ها و مکمل هایی که ممکن است به نوروپاتی دیابتی کمک کنند عبارتند از:

ویتامین دی

ویتامین B-12

استیل ال کارنیتین

اسید آلفا لیپوئیک

کمک ویتامین B-12 به درمان نوروپاتی دیابتی
B-12 و درمان نوروپاتی دیابتی

قبل از شروع هر مکملی، افراد باید با پزشک خود در مورد نیازهای غذایی خاص خود صحبت کنند. این امکان وجود دارد که آنها مواد مغذی کافی را از غذاهایی که می خورند دریافت کنند. همچنین ممکن است برخی مکمل ها با داروهایی که فرد مصرف می کند تداخل داشته باشند.

 • ترک سیگار

ترک سیگار می تواند تأثیر مثبتی بر سلامت کلی فرد داشته باشد. افراد مبتلا به نوروپاتی محیطی دیابتی ممکن است متوجه شوند که اگر سیگار نکشند علائم آنها بهبود می یابد. این به این دلیل است که سیگار باعث اختلال در گردش خون می شود.

 • سایر عوامل

علاوه بر ایجاد تغییرات در شیوه زندگی، فرد ممکن است بخواهد سایر درمان های بالقوه خانگی یا غیر دارویی را نیز در نظر بگیرد. برخی از استراتژی های دیگر که ممکن است به کاهش درد کمک کند عبارتند از:

فیزیوتراپی برای درمان پادرد دیابتی
فیزیوتراپی برای درمان پادرد دیابتی

فیزیوتراپی

طب سوزنی

استفاده از گهواره پا در شب

ماساژ دادن ساق پا

خیساندن پاها در آب گرم (در صورت عدم وجود زخم باز)

علائم پا درد نوروپاتی دیابتی

علائم پا درد نوروپاتی دیابتی
پا درد نوروپاتی دیابتی

از علائم پا درد دیابتی میتوان به پا درد به همراه موارد زیر اشاره کرد:

 • سوزن سوزن شدن در پاها یا ساق پا
 • احساس سوزش
 • پاهایی که خیلی سرد یا خیلی گرم می شوند
 • پاهای بیش از حد حساس
 • از دست دادن حس در ساق پا و پا
 • عضله ضعیف شده
 • صدا دادن در ساق پاها و پاها
 • زخم های باز یا زخم روی پاها
 • تغییر ساختار استخوان در پا

پیشگیری از پا درد دیابتی

همیشه نمی توان از نوروپاتی محیطی دیابتی جلوگیری کرد. با این حال، افراد می توانند با تنظیم سطح قند خون، خطر ابتلا به آن – یا ایجاد عوارض جدی – را تا حد زیادی کاهش دهند.

برخی از اقداماتی که یک فرد می تواند برای کمک به کنترل سطح قند خون خود انجام دهد عبارتند از:

 • خوردن یک رژیم غذایی متعادل
 • صحبت با یک متخصص تغذیه در مورد برنامه های غذایی
 • ورزش منظم
 • کنترل سطح قند خون در طول روز
 • مصرف داروهای توصیه شده توسط پزشک
 • پیروی از تمام مراحل برنامه درمانی

 

سخن آخر

مهمترین کاری که یک فرد می تواند برای پیشگیری یا کاهش تأثیر نوروپاتی محیطی دیابتی انجام دهد این است که سطح قند خون خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت کند.

مدیریت خوب قند خون می تواند به جلوگیری از درد پا و کاهش خطر ابتلا به عوارض اضافی کمک کند. مردم اغلب می توانند درد را با مصرف داروها و ایجاد تغییر در شیوه زندگی کنترل کنند.

هر فرد مبتلا به دیابت که برای اولین بار درد پا، گزگز یا بی حسی را تجربه می کند، باید در اسرع وقت با پزشک خود صحبت کند.

نوشته های مرتبط