بدن کودکان بسیار سریعتر از بدن بزرگسالان گرم می شود. به همین دلیل است که کودکان بیشتر در معرض خطر گرمازدگی هستند.  اگر کودک شما دچار گرمازدگی شده است، باید به سرعت تحت درمان قرار گیرد. درمان گرمازدگی کودکان به پایین آوردن دمای آن ها کمک می کند.در موارد شدید گرمازدگی می تواند باعث آسیب مغزی شود.

علائم گرمازدگی در کودکان

قبل از اینکه علائم گرمازدگی ظاهر شوند، بچه ها اغلب علائم و نشانه های بیماری های گرمایی خفیف مانند گرفتگی گرما و گرمازدگی را نشان می دهند. این اغلب پس از ورزش یا بازی در گرما رخ می دهد و به دلیل از دست دادن مایعات و نمک بیش از حد در اثر تعریق دچار کم آبی می شود.

علائم گرمازدگی در کودکان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. افزایش دمای بدن، معمولا بین 38 تا 40 درجه سانتی گراد
 2. پوست خنک و لطیف با وجود گرما
 3. مور مور شدن
 4. غش، سرگیجه یا ضعف
 5. سردرد
 6. افزایش تعریق
 7. افزایش تشنگی
 8. تحریک پذیری
 9. گرفتگی عضلات
 10. حالت تهوع یا استفراغ

در موارد زیر درمان گرمازدگی کودکان مهم است و باید هرچه سریعتر نسبت به آن اقدام کرد؛ زیرا ممکن است گرمازدگی به سکته مغزی تبدیل شود:

 • اضافه وزن دارند یا چاق هستند
 • داروهای خاصی مصرف می کنند
 • آفتاب سوختگی دارند
 • مریض هستند

درمان فوری گرمازدگی کودکان

اگر کودک شما علائم گرمازدگی را نشان می دهد، باید:

فرزندتان را به مکانی خنک و سایه – ترجیحاً در یک ساختمان یا وسیله نقلیه مجهز به تهویه مطبوع ببرید.

لباس های او را کم کنید

درمان فوری گرمازدگی کودکان
درمان گرمازدگی کودکان

او را به نوشیدن مایعات خنک حاوی نمک (مانند نوشیدنی های ورزشی) تشویق کنید. مایعات کافی بنوشید در طول هوای گرم، مهم است که کودک شما مایعات کافی داشته باشد.

بررسی کنید که کودکتان به اندازه کافی مایعات دریافت می کند، یک نشانه خوب این است که در 24 ساعت گذشته 6 تا 8 پوشک خیس کم رنگ داشته باشد.

به کودکان خردسال آب را به عنوان نوشیدنی اصلی آنها در طول روز ارائه دهید (آب میوه، نوشیدنی های میوه ای و نوشیدنی های گازدار توصیه نمی شود)

کودکان بزرگتر را به نوشیدن منظم تشویق کنید، به خصوص اگر به دلیل مشغول بودن به بازی نوشیدن را فراموش کنند.

یک حوله مرطوب سرد یا اسفنج را روی پوست بمالید.

اگر کودک شما از گرفتگی عضلات دردناک در پاها، بازوها یا شکم خود شکایت دارد، به آرامی عضلات دردناک را بکشید یا ماساژ دهید.

کودک را به تنهایی در وسیله نقلیه رها نکنید.هرگز کودک را در وسیله نقلیه بدون مراقبت رها نکنید  حتی اگر شیشه ها نیمه باز هستند یا موتور درحال کار کردن است و تهویه مطبوع روشن است.

اگر کودک شما قادر به نوشیدن نیست یا به نظر می رسد هوشیاری خود را از دست می دهد، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید یا به پزشک مراجعه کنید.

گرمازدگی در نوزادان

رفتار ناشی از گرمازدگی در نوزادان
رفتار ناشی از گرمازدگی نوزاد

گرمازدگی در نوزاد نادر اما بسیار خطرناک است. اجازه دادن به کودک یا کودک برای مدت طولانی بیرون ماندن در هوای گرم، سوار شدن در ماشین گرم یا نشستن در ماشین پارک شده – که هرگز نباید رخ دهد – می تواند باعث افزایش سریع دمای بدن او شود.

از آنجایی که نوزادان و کودکان بسیار خردسال نمی توانند به شما بگویند که چه زمانی ناراحت هستند، مراقب رفتارهای غیرعادی یا علائم مربوط به آنها باشید، مانند:

 • بی قراری
 • تنفس سریع و پی در پی
 • بی حالی
 • تحریک پذیری
 • استفراغ
چگونه گرمازدگی کودکان را درمان کنیم؟
چگونگی د رمان گرمازدگی کودکان

چگونه گرمازدگی کودکان را درمان کنیم؟

اگر کودک شما هر یک از این علائم گرمازدگی را نشان داد، آنها را در داخل خانه یا بیرون از آفتاب قرار دهید، حتی اگر فقط در سایه باشد. می‌توانید با خیس کردن پوست یا برداشتن لایه‌های لباس به خنک شدن آن‌ها کمک کنید، و اگر هوشیار هستند، به آرامی با آب خنک یا یک نوشیدنی ورزشی کم‌شکر آبرسانی کنید تا الکترولیت‌ها را دوباره پر کنید. دکتر جولیار می‌گوید: «اگر علائم بدتر شدند، یا علی‌رغم درمان فوق، در عرض 20 تا 30 دقیقه بهبود نیافتند، برای جلوگیری از پیشرفت به گرمازدگی، به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

چگونه از گرمازدگی در کودکان پیشگیری کنیم؟

والدین می توانند اقدامات ساده ای را انجام دهند تا کودکان را از  گرما زدگی در امان نگه دارند. از فعالیت‌های خارج از منزل در زمان‌های خنک‌تر روز مانند صبح زود یا بعد از ظهر لذت ببرید. سعی کنید تا جایی که ممکن است در بیرون از منزل به دنبال سایه باشید،. لباس‌هایی را انتخاب کنید که گشاد،با رنگ‌های روشن و رطوبت‌گیر باشند تا نخ‌های سنگین. در نهایت، برای خنک شدن و جلوگیری از کم آبی بدن ، استراحت های مکرر آب را برنامه ریزی کرده و از کمبود آب جلوگیری کنید.

نوشته های مرتبط