بی اشتهایی یک اختلال خوردن است. این اختلال باعث می شود در مورد وزن و غذای خود وسواس داشته باشید. اگر این مشکل را دارید، ممکن است تصویر بدنتان تاب برداشته باشد. شما ممکن است خود را چاق ببینید حتی اگر وزن بدن بسیار پایینی دارید. بی اشتهایی ممکن است به برخی عادات غذایی غیرعادی منجر شود. ما در اینجا بهترین داروی بی اشتهایی کودک را معرفی می کنیم.

عادات غذایی غیرعادی در بی اشتهایی برای مقابله با استرس، اضطراب و عزت نفس پایین استفاده می شوند. محدود کردن غذا ممکن است به شما احساس کنترل بر زندگیتان بدهد.این مشکل زنان را بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار می دهد. اغلب در سال های نوجوانی شروع می شود.

بهترین داروی بی اشتهایی کودک
دلایل بی اشتهایی

چه چیزی باعث بی اشتهایی کودک می شود؟

علت بی اشتهایی در کودکان مشخص نیست. به نظر می‌رسد که ژنتیک و دنیای اطراف آن‌ها در بی اشتهایی عصبی نقش دارند. کارشناسان نمی دانند دقیقا چه چیزی باعث بی اشتهایی می شود. اغلب با رژیم غذایی منظم شروع می شود. با گذشت زمان می تواند منجر به کاهش وزن شدید و ناسالم شود. یک کودک ممکن است به دلیل ترس از چاق شدن، از رژیم غذایی شدید و ترفندهای محدودکننده غذا استفاده کند.

عوامل خطر بی اشتهایی عصبی چیست؟

فرد مبتلا به بی اشتهایی به احتمال زیاد از خانواده ای با سابقه مشکلات سلامتی خاص است. اینها شامل مشکلات وزنی، بیماری های جسمی و مشکلات سلامت روانی است. مشکلات سلامت روان ممکن است شامل افسردگی و سوء مصرف مواد باشد.

موارد دیگری که ممکن است در بی اشتهایی نقش داشته باشند عبارتند از:

 • نگرش های اجتماعی
 • تأثیرات خانواده
 • ژنتیک
 • عدم تعادل شیمیایی مغز
 • مسائل رشدی

همچنین در صورت داشتن بی اشتهایی و شرکت در ورزش‌ها و فعالیت‌هایی که بر شکل و اندازه بدن تمرکز دارند، ممکن است فرد را در معرض خطر قرار دهد. ورزش هایی مانند : باله، پرورش اندام، اسکیت ، ژیمناستیک، مدلینگ، کشتی و…

علائم بی اشتهایی عصبی
علائم بی اشتهایی عصبی

علائم بی اشتهایی عصبی چیست؟

اگر کودک مقدار و نوع غذایی که می خورد را محدود می کند و وزن خود را کاهش می دهد یا به طور مناسب وزن اضافه نمی کند، می تواند به دلیل بی اشتهایی باشد.

کودک مبتلا به بی اشتهایی ممکن است:

 • در مورد وزن، رژیم غذایی و غذا زیاد صحبت کند.
 • همواره یا در حضور دیگران از خوردن غذا امتناع کند
 • تصویر بدنی مخدوش و عزت نفس پایینی داشته باشد
 • بیش از حد ورزش کند.
 • تمایلی به معاشرت با دوستان و فعالیت های اجتماعی نداشته باشد
 • غذا را با استفراغ یا مصرف ملین دفع کند
 • غمگین یا مضطرب باشد.

سایر علائم و نشانه های بی اشتهایی عبارتند از:

 • داشتن مو و ناخن شکننده
 • همیشه احساس سرما و یا  خستگی دارد
 • سرگیجه و ضعف
 • پوست خشک و زرد
 • رشد موهای ظریف در سراسر بدن
 • یبوست

همه کودکان مبتلا به بی اشتهایی کم وزن نیستند. به نظر می رسد کودکی که با بی اشتهایی دست و پنجه نرم می کند، وزن مناسبی دارد و همچنان دارای این اختلال است که به آن بی اشتهایی غیر معمول می گویند.

بی اشتهایی عصبی چگونه تشخیص داده می شود؟

وقتی کودکی دچار بی اشتهایی عصبی است، ممکن است سعی کند مشکل خود را از دیگران پنهان کند. با گذشت زمان، اعضای خانواده، معلمان و مربیان ممکن است در مورد وزن و رفتار وی نگران شوند. استفاده از داروی بی اشتهایی کودک و درمان زودهنگام آن می تواند به پیشگیری از مشکلات جدی سلامتی کمک کند.

برای تشخیص بی اشتهایی، پزشکان ابتدا علائم و سابقه پزشکی کودک را ارزیابی می کنند. این امر مستلزم پرسیدن سوالاتی از کودک و والدین در مورد رفتارهای غذایی و سایر موضوعات مرتبط است.

پزشکان همچنین یک معاینه فیزیکی و آزمایش خون و ادرار انجام می دهند تا مطمئن شوند که بیماری دیگری باعث علائم کودک نمی شود. در برخی موارد، آزمایشات تکمیلی برای بررسی عوارض مربوط به بی اشتهایی انجام می شود. مراجعه هر چه سریعتر به یک متخصص تغذیه بهترین راهکار برای درمان بی اشتهایی کودک است.

درمان بی اشتهایی عصبی
درمان بی اشتهایی کودکان

بی اشتهایی عصبی چگونه درمان می شود؟

درمان بی اشتهایی می تواند به سن، سلامت کلی، سابقه پزشکی، علائم و عوامل دیگر بستگی داشته باشد. مراقبت های پزشکی فوری ممکن است برای مشکلات فیزیکی مورد نیاز باشد. مشاوره تغذیه می تواند به کودک شما کمک کند تا نحوه انتخاب غذای سالم را بیاموزد. همچنین می تواند با تجویز داروی بی اشتهایی کودک کمک کند تا از پیشروی بی اشتهایی عصبی جلوگیری کرده و کودک به وزن سالم برگردد.

درمان می تواند به شما کمک کند یاد بگیرید چگونه با احساسات کنار بیایید. همچنین می تواند به شما در بهبود مهارت های مقابله ای و اتخاذ عادات سالم کمک کند. درمان را می توان به صورت تک به تک، با خانواده یا گروهی انجام داد. برخی از داروها همچنین می توانند به درمان مشکلات روانی مانند افسردگی و اضطراب کمک کنند.

 درمان اغلب شامل ترکیبی از موارد زیر است:

 • درمان فردی
 • خانواده درمانی
 • تغییر رفتار
 • توانبخشی تغذیه
 • داروهای ضد افسردگی( هنگام تشخیص افسردگی کودک)
 • بستری شدن در بیمارستان برای درمان سوء تغذیه

بی اشتهایی یک بیماری جدی است که باعث مشکلات سلامتی مکرر می شود. ممکن است آنقدر شدید باشد که منجر به مرگ شود. به همین دلیل، هم ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی فرزند شما و هم یک متخصص تغذیه باید اعضای فعال تیم مراقبت باشند. والدین در هر درمانی نقش حیاتی دارند. ممکن است کودک شما برای مشکلات مرتبط با کاهش وزن و سوء تغذیه به بیمارستان مراجعه کند.

عوارض احتمالی بی اشتهایی در کودک چیست؟

بی اشتهایی و سوء تغذیه ناشی از آن می تواند تقریباً به تمام سیستم های بدن آسیب برساند و کشنده باشد. بی اشتهایی یکی از بالاترین میزان مرگ و میر را در بین هر بیماری روانی دارد. بیشتر مرگ و میرها با عوارض پزشکی همراه است.

ممکن است منجر به مشکلات سلامتی با موارد زیر شود:

 • قلب: آسیب به قلب ممکن است به دلیل سوء تغذیه یا استفراغ مکرر اتفاق بیفتد. کودک ممکن است ضربان قلب آهسته، سریع یا نامنظم داشته باشد. همچنین ممکن است فشار خون پایینی داشته باشند.
 • خون : از هر 3 کودک مبتلا به بی اشتهایی، 1 کودک درچار کم خونی خفیف است. حدود نیمی از کودکان مبتلا به این مشکل دارای تعداد گلبول های سفید پایین (لکوپنی) هستند.
 • دستگاه گوارش: حرکات طبیعی در مجرای روده اغلب با خوردن بسیار محدود و کاهش وزن شدید کند می شود. افزایش وزن و مصرف برخی داروها می تواند به رفع آن کمک کند.
 • کلیه ها: کم آبی ناشی از بی اشتهایی ممکن است منجر به ادرار بسیار غلیظ شود. همچنین ممکن است کودک شما ادرار بیشتری تولید کند. این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که توانایی کلیه ها در تمرکز ادرار مختل شود. تغییرات کلیوی اغلب زمانی که فرزند شما به وزن طبیعی خود باز می گردد به حالت عادی باز می گردد.
 • سیستم غدد درون ریز: در دختران، فقدان قاعدگی یکی از علائم بارز بی اشتهایی است. اغلب قبل از کاهش وزن شدید اتفاق می افتد. ممکن است پس از بازیابی وزن طبیعی ادامه یابد. سطوح پایین تر هورمون رشد نیز گاهی در نوجوانان مبتلا به بی اشتهایی یافت می شود. این ممکن است رشد تاخیری را که گاهی در کودکان مبتلا به بی اشتهایی دیده می شود توضیح دهد. عادات غذایی معمولی اغلب باعث بازیابی رشد طبیعی می شود.
 • استخوان ها: کودکان مبتلا به بی اشتهایی بیشتر در معرض خطر شکستگی استخوان هستند. هنگامی که علائم بی اشتهایی قبل از رسیدن به اوج تشکیل استخوان شروع می شود (اغلب در اواسط تا اواخر نوجوانی)، خطر کاهش بافت استخوان یا از دست دادن استخوان بیشتر است. تراکم استخوان اغلب در دختران مبتلا به بی اشتهایی کم است. آنها ممکن است کلسیم کافی را در رژیم غذایی خود دریافت نکنند یا به اندازه کافی کلسیم آن را جذب نکنند.
 • علائم بی اشتهایی عصبی
  راه های جلوگیری از بی اشتهایی

چگونه می توان از بی اشتهایی در کودکان جلوگیری کرد؟

متخصصان نمی دانند چگونه از بی اشتهایی پیشگیری کنند. اماکشف و درمان زودهنگام آن می تواند علائم را کاهش دهد. می تواند رشد طبیعی کودک شما را تقویت کند. همچنین می تواند کیفیت زندگی آنها را بهبود بخشد. تشویق فرزندتان به داشتن عادات غذایی سالم و نگرش واقع بینانه نسبت به وزن و رژیم غذایی نیز ممکن است کمک کند.

آیا می توان از بی اشتهایی عصبی پیشگیری کرد؟

متخصصان نمی دانند چگونه از بی اشتهایی عصبی جلوگیری کنند. اگر اعضای خانواده نگرش ها و اقدامات سالمی در مورد وزن، غذا، ورزش و ظاهر داشته باشند،بسیار کمک کننده است. بزرگسالان می توانند به طرق مختلف به کودکان و نوجوانان در ایجاد عزت نفس کمک کنند. این شامل آموزش های آکادمیک، سرگرمی ها و کار داوطلبانه می شود.

زندگی با بی اشتهایی عصبی

اگر شما یا کودکتان به بی اشتهایی دچارید، باید مرتبا با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. باید بدانید که بی اشتهایی عصبی بهبود می یابد. برای درمان هرچه بهتر باید روجیه خود را حفظ کرده و یک برنامه درمانی کامل را دنبال کنید.

مصرف داروی بی اشتهایی کودک یا خودتان را به همراه  سایر درمان ها، جدی بگیرید و لازم نیست  در طول دوران نقاهت، همیشه خود را وزن کنید. به یاد داشته باشید نباید زمان زیادی را تنها بگذرانید.

همچنین مهم است که نسبت به چیزهایی که منجر به رفتارهای بی اشتهایی می شود آگاهی داشته و از آن اجتناب کنید. مکمل های غذایی به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که تغذیه کافی دارید.

روش‌های آرام‌سازی مانند یوگا نیز ممکن است به کاهش علائم کمک کنند.

بهترین درمان بی اشتهایی عصبی کدام است؟

بی اشتهایی عصبی معمولاً با ترکیبی از مراقبت های پزشکی متمرکز بر توانبخشی تغذیه و اصلاح رفتارهای مربوط به خوردن و ورزش برای بازیابی وزن و سلامت بدن و درمان خانوادگی و فردی درمان می شود.

نوشته های مرتبط