درمان جدید پارکینسون

پارکینسون چیست؟

پارکینسون (Parkinson’s Disease) یک نوع بیماری پیشرونده است که باعث اختلال در سلول های عصبی می شود که معمولا به آن فلج لرزان می گویند. بیماری پارکینسون مستقیما بر روی نورون های تولید کننده دوپامین در مغز ( دوپامین یک ماده شیمیایی در مغز است که باعث ارتباط درست بین سلول های عصبی می شود) تاثیر منفی می گذارند.

پارکینسون سلول هایی که در جسم سیاه (سابستنشیال نگرا) قرار دارند را متوقف می کند و اجازه نمی دهد که این سلول ها دوپامین لازم را ترشح کنند. کاهش دوپامین باعث می شود که مغز سیگنال های لازم برای حرکت کردن اندام های بدن را دریافت نکند و در نتیجه کنترل عضلات و حرکات بدن از دست فرد مبتلا به پارکینسون خارج می شود یعنی اینکه فرد مبتلا قادر نیست حرکاتی مانند کارکردن، حرف زدن، نوشتن  و حتی راه را به سرعت انجام بدهد و دچار کندی می شود.

دلایل ابتلا به بیماری پارکینسون

منشا بیماری پارکینسون می تواند (ژنتیکی، محیط و شرایط زندگی، تغذیه نا مناسب) باشد و معمولا در دهه پنجم به بعد زندگی افراد را درگیر می کند البته ناگفته نماند موارد نادری هم دیده شده است که افراد در سن جوانی به پارکینسون مبتلا شده اند.

علت به وجود آمدن پارکینسون
علت بیماری پارکینسون

ژنتیک : ممکن است از طریق انتقال یکسری ژن های معیوب والدین به فرزندان به ارث برسد.

شرایط محیطی

اگر در مکان هایی کار می کنید که از مواد شیمیایی و سمی استفاده می کنند خطر ابتلا به پارکینسون در شما افزایش می یابد

معمولا کشاورزانی که از سموم دفع آفات و علف کش ها در مزارع خود استفاده می کنند ممکن است درگیر پارکینسون بشوند

سایر بیماری ها

آن دسته از افراد که درگیر بیماری دیابت 2 هستند ممکن است به پارکینسون نیز مبتلا بشوند

استفاده از یکسری داروهای اعصاب و ضد روان پریشی

سکته های کوچک در افراد باعث از بین رفتن قسمت هایی از مغز می شود که این خود نیز دلیلی برای ابتلا به پارکینسون است

رژیم غذایی

رژیم غذایی نامناسب مثل استفاده بیش از اندازه از روغن های حیوانی خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را افزایش می دهد می توانید برای دوری از این بیماری عصبی، سبزیجات، میوه، حبوبات و مغز ها را در سبد غذایی خود جایگزین کنید

علائم بیماری پارکینسون

علائم بیماری پارکینسون در افراد کاملا متفاوت است این بیماری بسیار آرام شروع می شود یعنی با نشانه های کم و به تدریج پیش می رود پارکینسون معمولا از یک طرف بدن شروع می شود و یواش یواش طرف دیگر را نیز در گیر می کند.

شایع ترین علائم پارکینسون

لرزش یا رعشه در بدن: لرزش معمولا از یک قسمت بدن مخصوصا دست ها و انگشت ها شروع می شود و به صورت تدریجی کل بدن را درگیر می کند

علائم پارکینسون
علائم پارکینسون چیست
  • کند شدن حرکات:  تمامی حرکات فرد بیمار مانند حرف زدن، نوشتن، راه رفتن، لباس پوشیدن، چیزی را از زمین برداشتن، نشستن و بلند شدن از روی صندلی و حتی پلک زدن به کندی و آهستگی انجام می شود.
  • بهم خوردن تعادل : پارکینسون باعث خمیدگی و بهم خوردن تعادل فرد می شود ممکن است فرد نتواند به درستی روی پای خود بایستد
  • اختلال در حرکات ذاتی : بیمار دیگر نمی تواند مانند گذشته حرکات خودکاری مانند لبخند زدن، چشمک زدن و سایر حرکات صورت را انجام بدهد و موقع راه رفتن دست هایش به صورت ذاتی تکان نمی خورد
  • سفت و خشک شدن اندام بدن
  • اختلال در تکلم و لکنت زبان گرفتن
  • خستگی در طول روز و خواب آلودگی
  • اختلال در حافظه
  • پوست چرب
 • مشکلات گوارشی مانند یبوست

درمان جدید پارکینسون

درمان جدید بیماری پارکینسون با دارو

برای درمان بیماران پارکینسون از داروهایی استفاده می کنند که به کمک آن می توانند سلول های تحلیل رفته در جسم سیاه  را دوباره تحریک کنند تا با ترشح دوپامین بیشتر بتوانند بین سلول ها ارتباط برقرار کنند و تعادل در مغز ایجاد بشود.

 1. لوودوپا : درمان جدید پارکینسون با لوودوپا باعث تولید دوپامین می شود و می تواند سفتی،خشکی و لرزش اندام را کاهش بدهد.
 2.  آگونیست های دوپامین : معمولا به عنوان یک مکمل در کنار لوودوپا تجویز می شود و می تواند اثرات دوپامین را شبیه سازی کند. یعنی می تواند یک عمل طبیعی در بدن را مانند پیام رسان های شیمیایی در مغز را به خوبی شبیه سازی و تقلید کند.
 3. مونوآمین اکسیداز B یا: MAO-B یک داروی باز دارنده است که تجزیه دوپامین توسط آنزیمی به نام MAO-B جلوگیری می‌کنند البته بیمارانی که از این دارو برای درمان پارکینسون استفاده می کنند  طول درمان بیشتری را باید طی کنند یعنی استفاده از لوودوپا بهتر است
 4. کنترل کننده COMT در درمان جدید پارکینسون:  یک آنزیم است که باعث می شود لوودوپا در جریان خون متابولیزه شود و مسدود شدن آن باعث اثر بخشی بیشتر می شود زیرا با این کار لوودوپا سریعا به مغز نفوذ می کند.

بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون در نتیجه از بین رفتن سلول های توده سیاه ایجاد می شود. سلول های توده سیاه بخشی از سلول های عصبی مغز هستند و مسئولیت تولید دوپامین را به عهده دارند. دوپامین به عنوان یک پیام رسان بین بخش های مغز و سیستم عصبی عمل می کند که به کنترل و هماهنگی حرکات بدن کمک می کند. اگر این سلول های عصبی بمیرند یا آسیب ببینند، میزان دوپامین در مغز کاهش می یابد.

دلیل رخ دادن بیماری پارکینسون چیست؟

درواقع با کاهش دوپامین بخشی از مغز که حرکت را کنترل می کند نمی تواند به خوبی کار کند و باعث می شود حرکات آهسته و غیرعادی شود. از بین رفتن سلول های عصبی یک روند کند و تدریجی دارد . علائم بیماری پارکینسون معمولا زمانی شروع می شود که حدود 80 درصد از سلول های عصبی موجود در توده سیاه از بین رفته باشند.

علت به وجود آمدن پارکینسون
علت بیماری پارکینسون

چگونه از پارکینسون پیشگیری کنیم؟

از آنجایی که بیشتر علل بیماری پارکینسون ناشناخته است، هیچ روش پیشگیری خاصی وجود ندارد. کافئین و چای سبز ممکن است خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را کاهش دهند. علاوه بر این، فعال ماندن و ورزش نیز ممکن است خطر شما را کاهش دهد. محدود کردن لبنیات و گوشت قرمز نیز ممکن است کمک کننده باشد.

علت از بین رفتن سلول های عصبی چیست؟

اگرچه تحقیقات برای شناسایی علل بالقوه در حال انجام است؛ اما  همچنان مشخص نیست چرا از بین رفتن سلول های عصبی به  بیماری پارکینسون منجر می شود.

در حال حاضر، اعتقاد بر این است که ترکیبی از 2 مورد زیر ممکن است مسئول این بیماری باشد:

 • ژنتیکنشان داده شده است که تعدادی از عوامل ژنتیکی خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را در افراد افزایش می‌دهند، اگرچه دقیقاً این که چگونه برخی افراد را مستعد ابتلا به این بیماری می‌کنند، مشخص نیست.بیماری پارکینسون می‌تواند در خانواده‌ها به دلیل انتقال ژن‌های معیوب به کودک توسط والدین ایجاد شود. اما به ندرت پیش می آید که این بیماری به این شکل موروثی باشد.
 • عوامل محیطیبرخی از محققان همچنین باور دارند که عوامل محیطی مانند آفت‌کش‌ها و سم ‌های کشاورزی، ترافیک یا آلودگی صنعتی ممکن است خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را در افراد افزایش دهد.. اما شواهدی که عوامل محیطی را با بیماری پارکینسون مرتبط می کند، قطعی نیست.

علائم بیماری پارکینسون

علائم و نشانه های بیماری پارکینسون برای هرکسی می تواند متفاوت باشد. علائم اولیه ممکن است خفیف باشد و مورد توجه قرار نگیرد. در مراحل اولیه بیماری پارکینسون، ممکن است در صورت شما علائمی ظاهر نشود.

 • لرزش: لرزش شایع ترین نشانه این بیماری است، اما این اختلال نشانه های جدی تر مانند سفتی عضلات یا کندی در انجام حرکات دارد. گاهی اوقات یک لرزش بسیار خفیف رخ می دهد که اغلب از دست یا انگشتان شما شروع می شود.
 • کندی حرکت: با گذشت زمان، بیماری پارکینسون ممکن است حرکت شما را کند کند و کارهای ساده را دشوار و وقت گیر کند. ممکن است هنگام راه رفتن قدم های شما کوتاه تر شوند یا بلند شدن از روی صندلی سخت باشد. هنگام تلاش برای راه رفتن، ممکن است پاهای خود را بکشید. علائم بیماری پارکینسون با پیشرفت بیماری در طول زمان بدتر می شود.
 • سفت عضلات: سفتی عضلات ممکن است در هر قسمتی از بدن شما رخ دهد. سفت شدن ماهیچه ها می تواند دردناک باشد و دامنه حرکتی شما را محدود کند.
 • اختلال در حفظ تعادل: وضعیت بدن شما ممکن است خمیده شود، یا ممکن است در نتیجه بیماری پارکینسون مشکلات تعادلی داشته باشید.
 • از دست دادن حرکات خودکار: ممکن است توانایی شما در انجام حرکات ناخودآگاه کاهش یافته باشد، از جمله پلک زدن، لبخند زدن یا چرخاندن دستان خود هنگام راه رفتن.

بیماری پارکینسون قابل درمان نیست، اما داروها می توانند به کنترل علائم شما کمک کنند.در برخی موارد پیشرفته تر، ممکن است جراحی توصیه شود. همچنین ممکن است پزشک شما تغییرات سبک زندگی، به ویژه ورزش های هوازی مداوم را توصیه کند.

درمان پارکینسون با دارو
داروی درمان پارکینسون

عوارض بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون اغلب با این مشکلات اضافی همراه است که ممکن است قابل درمان باشد:

مشکلات فکری: ممکن است مشکلات شناختی (زوال عقل) و مشکلات فکری را تجربه کنید. اینها معمولاً در مراحل بعدی بیماری پارکینسون رخ می دهند.

افسردگی و تغییرات عاطفی: گاهی اوقات در مراحل اولیه ممکن است افسردگی را تجربه کنید. درمان افسردگی می تواند مدیریت چالش های دیگر بیماری پارکینسون را آسان تر کند.

مشکلات گوارشی: با پیشرفت بیماری ممکن است در بلع غذا مشکل داشته باشید. ممکن است به دلیل کندی در بلع، بزاق در دهان شما جمع شود و منجر به ترشح آب دهان شود.
مشکلات جویدن و خوردن: مرحله آخر بیماری پارکینسون بر ماهیچه های دهان تأثیر می گذارد و جویدن را دشوار می کند. این می تواند منجر به خفگی و تغذیه نامناسب شود.

مشکلات خواب و اختلالات خواب: افراد مبتلا به بیماری پارکینسون اغلب مشکلات خواب دارند، از جمله بیدار شدن مکرر در طول شب، زود بیدار شدن یا به خواب رفتن در طول روز. افراد همچنین ممکن است اختلال رفتار خواب با حرکت سریع چشم را تجربه کنند که شامل اجرای رویاهای شماست. داروها ممکن است به مشکلات خواب شما کمک کنند.
مشکلات مثانه: بیماری پارکینسون ممکن است باعث مشکلات مثانه شود، از جمله عدم توانایی در کنترل ادرار یا مشکل در ادرار کردن.
یبوست: بسیاری از افراد مبتلا به بیماری پارکینسون، عمدتاً به دلیل کندی دستگاه گوارش، دچار یبوست می شوند.

همچنین ممکن است تغییراتی مانند ترس، اضطراب یا از دست دادن انگیزه را تجربه کنید. پزشکان ممکن است برای درمان این علائم به شما داروهایی بدهند.

در نتیجه

در درمان جدید پارکینسون پزشکان به این نتیجه رسیده اند که متخصصین مغز و اعصاب باید حداقل دوز لوودوپا را برای بیماران تجویز کنند و تلاش کنند با دوز کم خطر دیسکینزی را کاهش بدهند. به حرکت های انقباض غیر ارادی و نامتعادل درصورت، پا، بازوها و تنه، دیسکینزی می گویند.

این در حالی است که داروهای آگونیست‌های دوپامین ایجاد دیسکینزی را کاهش می دهند ولی از آن طرف طبق درمان جدید پارکینسون اختلالات کنترل تکانه در صورت انتخاب این دارو به مراتب بیشتر است. یعنی که ممکن است بیمار دچار رفتار اجباری و وسواس گونه مانند اجبار به خرید کردن یا خوردن بشود.

درمان جدید پارکینسون با این دارو ها هشدار می دهد که باعث خواب آلودگی زیاد بیمار می شود و آن دسته از این افراد که در حال کار کردن در طی روز هستند دچار مشکلاتی می شوند

در درمان جدید پارکینسون به این نتیجه رسیده اند آن دسته از بیماران که از آگونیست‌های دوپامین و بازدارنده های MAO-B  استفاده می کنند بیش از زمان مصرف داروی لوودوپا احتمالا درمان خود را به دلیل عوارض جانبی متوقف کنند و بیماران پارکینسونی که  کنترل کننده های  MAO-B استفاده می کنند  احتمالا زمان درمان آن ها دوتا سه سال طول می کشد.

 

نوشته های مرتبط