درمان سرفه آلرژیک

آلرژی می تواند منجر به سرفه مزمن شود. اگر فردی به برخی آلرژن‌ها حساس باشد، ممکن است به دلیل آلرژی‌های خود به سرفه مبتلا شود.

عواملی چون  آسم و ایمونولوژی (ACAAI)،  گرد و غبار، شوره حیوانات خانگی، گرده، کپک یا سایر آلرژن های رایج حساس باشد، دلایل احتمالی سرفه آلرژیک می باشند.

سرفه گهگاهی کاملا طبیعی است. برخی از افراد ممکن است متوجه شوند که سرفه بیشتر در محیط های خاص یا در فصول خاص اتفاق می افتد. این می تواند به این معنی باشد که سرفه نشانه یک واکنش آلرژیک است.

آلرژی محرک سرفه

سرفه‌های آلرژیک
دلیل سرفه‌های آلرژیک چیست

آلرژی شرایطی است که در آن سیستم ایمنی فرد نسبت به چیزی که معمولاً بی ضرر است بیش از حد واکنش نشان می دهد. فرد مبتلا به آلرژی ممکن است به یک ماده غذایی، گرده یا نیش حشره حساس باشد.

انواع مختلفی از آلرژی وجود دارد، از جمله آلرژی های غذایی، دارویی و محیطی. یکی از علائم آلرژی سرفه است. این اغلب نتیجه تحریک و التهاب در مجاری هوایی است که به عنوان بخشی از پاسخ ایمنی بدن به یک آلرژن ایجاد می شود.

برخی از محرک های رایجی که ممکن است باعث سرفه آلرژیک شوند عبارتند از:

 • گرده های فصلی (تب یونجه/رینیت آلرژیک)
 • هاگ های کپک
 • شوره، ادرار یا بزاق حیوانات
 • گرد و غبار و ریزگردها
 • سوسک ها

سرفه آلرژیک می تواند ناشی از واکنش در دستگاه تنفسی فوقانی، دستگاه تنفسی تحتانی یا هر دو باشد.

دستگاه تنفسی فوقانی

تب یونجه ، که به عنوان رینیت آلرژیک نیز شناخته می شود ، یک بیماری آلرژیک شایع در سیستم تنفسی فوقانی است که می تواند باعث سرفه شود. تب یونجه می تواند علائمی مشابه با سرماخوردگی مانند سرفه خشک ، آبریزش بینی و عطسه داشته باشد.

اگر شخصی به طور مداوم در معرض محرک های آلرژی باشد ، ممکن است دچار ترشحات پشت حلق شود. این به دلیل مخاط اضافی است که در گذرگاه بینی به عنوان واکنشی به آلرژن ها شکل می گیرد. از آنجا که این مخاط درون گلو تخلیه می شوند، می تواند باعث ایجاد سرفه خشک شود.
سیستم تنفسی تحتانی

در سیستم تنفسی تحتانی ، آسم آلرژیک هنگامی اتفاق می افتد که آلرژن ها علائم آسم را ایجاد کنند. این رایج ترین شکل آسم است.

رایج ترین علائم آسم به شرح زیر است که اگر شخصی در حال تجربه هر یک از این علائم باشد ، برای ارزیابی و آزمایش باید با پزشک مشورت بگیرد:

 • سرفه
 • تنگی قفسه سینه
 • خس خس سینه
 • تنگی نفس
 • تنفس سریع و پی در پیا

درمان سرفه آلرژیک در خانه چگونه است؟

 راه های درمان سرفه آلرژیک در خانه

مصرف داروهای بدون نسخه (OTC): داروهای آلرژی مانند آنتی هیستامین ها، اسپری های بینی و ضد احتقان ها می توانند به کاهش التهاب ،  درمان سرفه آلرژیک و تولید مخاط ضروری کمک کنند.

استفاده از مرطوب‌کننده یا استنشاق بخار حاصل از دوش: مرطوب‌کننده‌ها می‌توانند به رفع گرفتگی و تسکین سوزش گلو کمک کنند.

استفاده از دستگاه تصفیه هوا: یک دستگاه تصفیه هوا با کیفیت بالا می‌تواند به کاهش تعداد آلرژن‌ها و محرک‌های موجود در هوای داخل خانه یا محل کار فرد کمک کند.

مصرف داروهای تجویزی: اسپری‌های بینی و آنتی‌هیستامین‌ها می‌توانند به کاهش سرفه‌های آلرژیک مؤثر بر دستگاه تنفسی فوقانی کمک کنند. معمولاً برای درمان سرفه های آلرژیک که بر راه های هوایی تحتانی تأثیر می گذارد، داروهای استنشاقی (به عنوان مثال، آلبوترول) مورد نیاز است.

درمان سرفه
درمان سرفه آرژیک

چه زمانی برای سرفه آلرژیک باید به پزشک مراجعه کرد؟

اغلب می توان سرفه آلرژیک را با درمان خانگی کنترل کرد. با این حال، افراد باید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنند اگر علائم آنها شامل موارد زیر باشد:

سرفه هایی که بیش از 3 هفته طول بکشد

سرفه هایی که پس از استفاده از داروهای خانگی یا مصرف داروهای OTC بهبود نمی یابند

 • درد یا سفتی قفسه سینه
 • مشکل در تنفس
 • کاهش وزن غیر منتظره
 • تورم در اطراف گردن شما

افراد همچنین در صورت تجربه سرفه همراه با علائم جدی که عبارتند از:

 • مشکل در بلع
 • سرفه کردن خون
 • تب هایی که از بین نمی روند
 • تغییرات در صدا

مقایسه علل احتمالی سرفه افراد مبتلا به آلرژی ممکن است آنها را با شرایط دیگری اشتباه بگیرند یا برعکس. در حالی که برخی از علائم، مانند سرفه، ممکن است در شرایط مختلف یکسان باشد، بسیاری از آنها متفاوت هستند. با این حال، ذکر این نکته ضروری است که امکان داشتن بیش از یک حالت همزمان وجود دارد. اگر فردی هر یک از علائم زیر را همراه با سرفه تجربه کرد، باید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی تماس بگیرد تا تشخیص دقیق و درمان های موثر پیدا کند.

آلرژی آبریزش یا انسداد بینی

عطسه کردن

خارش یا آبریزش چشم

راش

خستگی

سردرد

تنگی نفس

آسم تنگی نفس

احساس سفتی در قفسه سینه

خس خس سینه

بدتر شدن سرفه هنگام خنده یا ورزش

سرماخوردگی تب

گلو درد

آبریزش بینی

درد عمومی

عطسه کردن

خستگی یا ضعف

سردرد

کرونا تب

خستگی

از دست دادن چشایی یا بویایی

گلو درد

راش

سردرد

درد عمومی

اسهال

تغییر رنگ انگشتان دست یا پا

چشم های قرمز یا تحریک شده

 

خلاصه

سرفه یک عملکرد طبیعی بدن است که به افراد سالم و مجاری تنفسی آنها عاری از عوامل تحریک کننده کمک می کند. گاهی اوقات، سرفه می تواند به دلیل یک بیماری زمینه ای مانند آلرژی باشد. آلرژی می تواند تعدادی علائم دیگر ایجاد کند و بسیاری از شرایط دیگر نیز می توانند باعث ایجاد سرفه شوند.

هنگام تشخیص سرفه، دانستن علت دقیق آن مهم است، بنابراین پزشکان می توانند به طور موثر آن را درمان کنند. اغلب، درمان‌های خانگی برای درمان سرفه کافی است، اما برخی علائم به این معنی است که فرد باید برای درمان بیشتر با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی تماس بگیرد.

نوشته های مرتبط