نوروپاتی دیابتی یکی از عوارض شایع بیماری دیابت است که در برخی از موارد می‌تواند بسیار آزاردهنده و ناخوشایند باشد. این بیماری باعث آسیب به عصب‌ها و عروق خونی می‌شود و در نتیجه احساس ناراحتی، درد و سختی در حرکت اعضای بدن را به همراه دارد. اما خبر خوب این است که نوروپاتی دیابتی قابل درمان است و با رعایت تدابیر مناسب می‌توان بهبود قابل توجهی در علائم آن داشت. اگر برای شما نیز درباره درمان نوروپاتی دیابتی ابهام دارید  با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

خطر دیابت برای سیستم عصبی بدن

دیابت یا قند خون بالا می تواند به بسیاری از بافت های بدن ما مانند دیواره رگ های خونی و اعصاب آسیب برساند. سیستم عصبی یکی از سیستم های اصلی است که تحت تاثیر قند خون بالا و نوروپاتی آسیب می بیند.  تقریباً نیمی از بیماران دیابتی طیف وسیعی از آسیب های عصبی را تجربه می کنند. هر چه طول مدت دیابت بیشتر باشد، خطر آسیب عصبی بیشتر می شود. این آسیب ها می تواند منجر به مشکلات مختلفی شود.

شایع ترین نوع آسیب توسط نوروپاتی، آسیب به اعصاب محیطی است. تمام اعصابی که در خارج از مغز و نخاع قرار دارند، اعصاب محیطی محسوب می شوند. مهمترین جنبه این مشکل آسیب به اعصاب دست و پا است. این آسیب معمولاً از پاها شروع می شود و اغلب هر دو پا را به طور همزمان درگیر می کند.

علائم نوروپاتی دیابتی
علائم نوروپاتی دیابتی

علائم نوروپاتی دیابتی

شاخص های زیر ممکن است نشانه ای از آسیب اعصاب محیطی در افراد مبتلا به دیابت باشد، مانند:

گزگز و بی حسی یا به عبارتی احساس سوزن سوزن شدن

درد یا حساسیت بیش از حد

همچنین افراد مبتلا به دیابت ممکن است علائمی شبیه به علائم زیر را تجربه کنند که ممکن است نشانگر علائم نارسایی عصبی در پاهای ایشان باشند. برای توصیف این علائم به شیوه رسمی و دقیق تر، می‌توان به شرح زیر اشاره کرد:

– درد و سوزشی شبیه به فرو رفتن چاقو در دست یا پا
– افزایش حساسیت پاها و دست ها به لمس
– شدت گرفتن پا درد در شب
– گرم یا سرد شدن شدید دست و پا
– احساس کرختی و ضعف
-بی حس شدن پاها حتی در هنگام آسیب دیدگی
– احساس ضعف در ماهیچه های دست و پا
– از دست دادن تعادل هنگام راه رفتن با ایستادن
– تغییر شکل استخوان‌ها و ماهیچه‌های پا
– عدم بهبوی زخم‌های قدیمی

بیشتر این علائم، به ویژه دردهای سوزش و کشش در شب، بدتر می شوند. گاهی اوقات علائم دردناک بهبود می یابند، اما احساس سردی و بی حسی در پاها مزمن باقی می ماند.

مدیریت نوروپاتی
مدیریت علائم نوروپاتی

تشخیص نوروپاتی دیابتی

نوروپاتی دیابتی یک بیماری عصبی است که به دلیل افزایش سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت ایجاد می‌شود. این بیماری معمولاً با درد، سوزش، خزشهای ناگهانی و تندروی عضلات شروع می‌شود و ممکن است باعث کاهش حساسیت در پاها، دست‌ها و اعضای دیگر بدن شود. برای تشخیص نوروپاتی دیابتی، پزشک معمولاً از چندین روش استفاده می‌کند.

روش اول، بررسی حساسیت بدن است. پزشک ممکن است با استفاده از یک آزمایش ساده، که به عنوان آزمایش حساسیت لمسی شناخته می‌شود، بررسی کند که آیا حساسیت بدن در نواحی مختلف به خوبی حفظ شده است یا خیر. همچنین، پزشک ممکن است با استفاده از آزمایش‌های دیگری نظیر آزمایش حساسیت به درد، بررسی کند که آیا بیمار توانایی احساس درد را دارد یا خیر.

روش دوم، بررسی عملکرد عصبی است. پزشک ممکن است با استفاده از آزمایش‌های عملکرد عصبی، نظیر آزمایش سرعت عصب، بررسی کند که آیا سرعت انتقال اطلاعات در عصب‌ها به خوبی حفظ شده است یا خیر. همچنین، پزشک ممکن است با استفاده از آزمایش‌های دیگری نظیر آزمایش الکترومایوگرافی، بررسی کند که آیا عضلات بدن به خوبی کار می‌کنند یا خیر. با توجه به نتایج این آزمایش‌ها، پزشک می‌تواند تشخیص دقیق‌تری از نوروپاتی دیابتی بدهد و برای درمان مناسب بیمار، راهنمایی کند.

راه های درمان نوروپاتی دیابتی
راه های درمان نوروپاتی دیابتی

درمان نوروپاتی دیابتی

برای درمان نوروپاتی دیابتی، اولین قدم تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی است. به منظور کنترل سطح قند خون، مصرف مواد غذایی با قند پایین و فرآورده‌های غذایی سالم باعث کاهش عوارض بیماری می‌شود. همچنین، ورزش منظم و کاهش وزن نقش مهمی در بهبود علائم نوروپاتی دیابتی دارد.

حفظ کنترل دقیق قند خون در محدوده هدف می تواند از آسیب به اعصاب محیطی جلوگیری کند یا اگر اعصاب قبلاً آسیب دیده اند، از پیشرفت بیشتر آسیب جلوگیری می کند. هنگامی که اعصاب تحت تأثیر قرار می گیرند، تمرکز درمان این است که پا یا دست را در همان وضعیت نگه دارید و از بدتر شدن آن جلوگیری کنید، زیرا متأسفانه در حال حاضر هیچ درمانی برای بهبود آسیب عصبی و بازگرداندن آن به حالت سالم وجود ندارد. تسکین درد هدف دیگر است.

به عبارت دیگر، راه حل درمان نوروپاتی دیابتی، کنترل قند خون در محدوده هدف و مدیریت صحیح درد و مراقبت از پا است. باید به خاطر داشت که نوروپاتی دیابتی اغلب با افسردگی همراه است و نباید از درمان افسردگی غافل شد.

روش‌های درمان دیگر شامل مصرف داروها است. برخی از داروها مانند آنتیدپرسانت‌ها، آنتیدپرسانت‌های ترسمینال، آنتیدپرسانت‌های ضد التهاب و آنتیدپرسانت‌های ضد اعصاب مورد استفاده قرار می‌گیرند. این داروها به منظور کاهش التهاب و دردهای عصبی استفاده می‌شوند و معمولاً تحت نظر پزشک تجویز می‌شود.

علاوه بر این، تکنولوژی پزشکی نقش مهمی در درمان نوروپاتی دیابتی ایفا می‌کند. درمان جدید نوروپاتی شامل چندین روش درمانی است که به عنوان تکنیک‌های جدید درمانی در این حوزه مطرح شده است. یکی از این روش‌ها، درمان با استفاده از دستگاه‌های TENS (تحریک الکتریکی عصب) است. در این روش، الکترودها به نقاط مختلف بدن متصل شده و سیگنال‌های الکتریکی به عصب‌های مربوطه فرستاده می‌شود. این روش می‌تواند به کاهش درد و بهبود عملکرد عصبی کمک کند.

روش دیگر درمان جدید نوروپاتی، استفاده از لیزر درمانی است. با استفاده از لیزر، نور به بافت بدن فرستاده می‌شود و باعث تحریک عصب‌های مربوط به آن منطقه می‌شود. این روش می‌تواند به کاهش التهاب و درد کمک کند و همچنین بهبود عملکرد عصبی را نیز به دنبال داشته باشد.

 

نوشته های مرتبط