سبک زندگی سالم فواید بسیاری دارد، از جمله کمک به پیشگیری از بیماری قلبی، دیابت نوع 2، چاقی و سایر بیماری های مزمن. یکی دیگر از مزایای مهم این است که روتین های سالم منجر به تقویت ایمنی بدن شما می شوند.

چگونه بدن ایمنی ایجاد می کند؟

هنگامی که آنتی بادی ها به یک آنتی ژن متصل می شوند به سایر قسمت های سیستم ایمنی بدن سیگنال می دهد که مهاجمان را مورد حمله قرار داده و از بین ببرد. بدین ترتیب بدن انسان نسبت به یک بیماری خاص مصونیت (اکتسابی) ایجاد می کند.

سیستم ایمنی راه بدن برای محافظت از خود در برابر عفونت و بیماری است. با همه چیز از ویروس سرماخوردگی و آنفولانزا گرفته تا شرایط جدی مانند سرطان مبارزه می کند. سیستم ایمنی بدن ما پیچیده است و تحت تأثیر عوامل بسیاری قرار می گیرد. واکسن ها در برابر بیماری های خاص ایمنی ایجاد می کنند. برخی از راه های تقویت ایمنی بدن عبارتند از: خوب غذا خوردن، فعالیت بدنی، حفظ وزن مناسب، خواب کافی، سیگار نکشیدن و اجتناب از مصرف زیاد الکل.

راه های تقویت ایمنی
تقویت سیستم ایمنی بدن

سخت نگیرید!

از نظر علمی ثابت شده است که استرس مداوم می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند. با این حال، این یک واقعیت است که در کنار رژیم غذایی و خواب، استرس روانی یک عامل کلیدی مرتبط با وضعیت سیستم ایمنی بدن است. مواقعی در زندگی ما وجود دارد که پس از یک موقعیت عاطفی شدید یا یک پروژه طولانی و خسته کننده احساس بدی داریم؛ به این دلیل که استرس ما را مستعد ابتلا به عفونت می کند. یکی از راه های تقویت ایمنی بدن مقابله با این استرس ها و مدیریت آن ها است

خوب غذا خوردن

میوه و سبزیجات، پروتئین بدون چربی، غلات کامل و شیر و محصولات شیر ​​بدون چربی یا کم چرب نیز راه دیگر برای تقویت ایمنی بدن است . خوب غذا خوردن همچنین به معنای محدود کردن چربی های اشباع شده، کلسترول، نمک و قندهای افزوده است.

خوب غذا خوردن مواد مغذی متعددی را فراهم می کند که به تقویت ایمنی بدن منجر میشود. با این حال، توجه داشته باشید که مقدار زیاد برخی از ویتامین ها و مواد معدنی می تواند مضر باشد. اگر فکر می کنید به مکمل های غذایی نیاز دارید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

فعالیت بدنی

داشتن فعالیت بدنی منظم به شما کمک می کند احساس بهتری داشته باشید، بهتر بخوابید و اضطراب را کاهش دهید. همراه با تغذیه خوب، فعالیت بدنی می تواند به فرد در تناسب اندام کمک کند. پیروی از توصیه های مربوط به فعالیت بدنی برای سن شما فواید فوری و طولانی مدت دارد. تحقیقات در حال ظهور همچنین نشان می دهد که فعالیت بدنی ممکن است به طور بالقوه برای تقویت ایمنی بدن مفید باشد.

همه می دانند که فعالیت بدنی منظم بیک راه تقویت ایمنی بدن است و کمک می کند تا از عفونت جلوگیری شود. اگر از قبل فردی فعال هستید، ورزش بیشتر ایمنی شما را بهبود نمی بخشد. اما اگر فرد فعالی نیستید، چندین بار در هفته ورزش، دویدن یا حتی پیاده روی را شروع کنید. هر فعالیت ورزشی باعث تقویت ایمنی بدن شما می شود. بنابراین اگر می خواهید بدنتان بهتر با عفونت مبارزه کند و در برابر آن مقاومت کند، حرکت کنید!

حفظ وزن مناسب

اضافه وزن می تواند بر عملکرد بدن شما تأثیر بگذارد. چاقی که به عنوان شاخص توده بدنی (BMI) 30 یا بیشتر در بزرگسالان تعریف می‌شود، با اختلال در عملکرد ایمنی مرتبط است.

راه های ایمن برای کمک به حفظ وزن سالم شامل کاهش استرس، خوردن غذاهای سالم، خواب کافی و انجام فعالیت بدنی منظم است. فردی که دچار چاقی است و سالم غذا می خورد و ورزش می کند همچنان در خطر کاهش عملکرد سیستم ایمنی است. در برخی مطالعات نشان داده شده است که چاقی به خودی خود ایمنی را مختل می کند. برخی از این یافته های خاص عبارتند از: کاهش تولید سیتوکین.

 تقویت ایمنی بدن
رابطه خوابیدن و تقویت ایمنی بدن

به اندازه کافی خوابیدن

شواهد علمی نشان می دهد که کم خوابی می تواند بر بخش های مختلف سیستم ایمنی تأثیر منفی بگذارد. این می تواند منجر به ایجاد طیف گسترده ای از اختلالات شود.

این یک واقعیت غیرقابل انکار است که خواب برای سلامت و تندرستی کلی شما بسیار مهم است. همانطور که ما می خوابیم، ماهیچه های ما ترمیم می شوند، مواد زائد از سلول های ما حذف می شوند. می توان گفت به همین ترتیب ایمنی بدن حین خواب تقویت میشود.

سیگار نکشیدن

سیگار بدن را در مبارزه با بیماری ها تضعیف می کند. استعمال دخانیات به سیستم ایمنی بدن آسیب می رساند و باعث می شود در مبارزه با بیماری، سیستم ایمنی راه خود را برای محافظت از بدن از کم کند. علاوه بر این، سیگار کشیدن باعث به خطر افتادن آرامش یا تعادل بدن می شود.

سیگار کشیدن یکی از علل آرتریت روماتوئید، یک بیماری خودایمنی است که سیستم ایمنی بدن به مفاصل حمله می کند و باعث تورم و درد می شود.
افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید زمان بیشتری برای رفت و آمد دارند و انجام فعالیت های عادی روزانه سیگار کشیدن نیز در اثربخشی اختلال ایجاد می کند.

 تقویت ایمنی بدن
تقویت ایمنی بدن با دوری از مصرف الکل

خودداری از مصرف زیاد الکل

مصرف الکل به طور معمول با آسیب کبدی مرتبط است. اگر مصرف الکل ادامه دار باشد می تواند به طور قابل توجهی بر سیستم ایمنی تأثیر بگذارد و در نتیجه توانایی بدن برای محافظت کافی از خود در برابر عفونت و بیماری را محدود کند.

آیا الکل روی سیستم ایمنی تاثیر می گذارد؟

دانشمندان مدت‌هاست در مورد اثرات الکل بر عملکرد سیستم ایمنی بحث کرده‌اند و از یک سو نشان داده‌اند که مصرف دوزهای بالای الکل می‌تواند مستقیماً طیف وسیعی از پاسخ‌های ایمنی را سرکوب کند و سوء مصرف الکل با افزایش تعدادی از بیماری‌های عفونی مرتبط است.

مصونیت طبیعی پس از عفونت COVID-19 چقدر طول می کشد؟

در ابتدا، محققان فکر می کردند که ایمنی طبیعی در برابر کووید-19 تنها 2 تا 3 ماه قبل از محو شدن دوام می آورد. با ادامه این بیماری همه گیر، کارشناسان شروع به یافتن شواهدی کردند مبنی بر اینکه ایمنی طبیعی می تواند برای مدت طولانی تری پس از عفونت باقی بماند

نوشته های مرتبط